Hned několik novinek si pro návštěvníky připravili organizátoři tradičních velikonočních trhů. Ty startují již tuto sobotu a kromě Staroměstského a Václavského náměstí se budou letos poprvé konat i na náměstí Republiky.

Pražané si užijí stánky s pomlázkami, velikonočními pochoutkami, staroměstskou dílničkou pro děti nebo zoo se živými zvířátky. Pro hravější návštěvníky je pak připravena hra, v níž se bude hledat dvacet kuřátek. Kdo je odhalí všechna, může se těšit na odměnu.

Více zeleně než v loňském roce

„Velikonoce letos připadají na jeden z nejposlednějších termínů, oproti loňsku přišly podle kalendáře o dvacet dní později. To znamená, že se budou vyznačovat větším množství zeleně,“ popsal Petr Benáčan, obchodní ředitel pořádající společnosti Taiko.

Doplnil, že symbolem letošních svátků budou hned dva stromy. Staroměstské náměstí zkrášlí patnáctimetrová bříza, zatímco náměstí Republiky ozdobí strom o pět metrů nižší. Staroměstské náměstí pak ozdobí další čtyři rozkvetlé jabloně a třešně, jejich větvičky zároveň olemují vyhlídkový most a střechy stánků. „Barvami tržišť jsou pastelové odstíny žluté, oranžové, zelené a červené. Na čem jsme si ale opravdu dali záležet, je výzdoba obou bříz. Ty se letos obléknou do jarních květů, stovek barevných kraslic a pestrých pentlí,“ doplnil Jakub Olbert z firmy SOS Dekorace zodpovídající za dekoraci.

170 dřevěných domků

Na všech tržištích vyroste více než 170 dřevěných domků, v nichž se budou prodávat ozdoby, pomlázky, kraslice a dřevěné výrobky. Stánky budou otevřené denně od devíti do devatenácti hodin. O víkendech se otevírací doba prodlouží do dvaceti hodin.

„Z výsledků loňského hodnocení vyplynulo, že by si návštěvníci přáli mít stejné rozmístění stánků i letos. V plném rozsahu jsme tak architektonické řešení náměstí zachovali. Vyšli jsme také vstříc zájmu o komfortnější možnost občerstvení, u stánků s pochoutkami a nápoji tak budou mít návštěvníci více místa pro konzumaci,“ uvedl Benáčan.

Pašijový týden

Milovníci dobrého jídla ocení především pašijový týden, který potrvá od pátého do dvanáctého dubna. K ochutnání prodejci nabídnou bramborové a houbové speciality, staročeské sladkosti nebo velikonoční pochoutky jako je jidáš s medem, velikonoční nádivka nebo jarní zeleninová polévka. Na velikonoční trhy, které potrvají až do 19. dubna, se podle odhadů organizátorů přijdou podívat až dva miliony lidí.

Pražané uvidí králičí dostihy i šampiony v otvírání ústřic

Pobavit se, zasoutěžit si, zhlédnout loutkovou nebo maňáskovou pohádku, či se seznámit s lidovými tradicemi a uplést si pomlázku, to všechno mohou zažít návštěvníci letošních velikonočních trhů v centru Prahy. Abyste nic nepropásli, připravil pro vás Deník výběr toho nejzajímavějšího.

28. března Samotného zahájení trhů v patnáct hodin se zúčastní téměř osm set evropských umělců v rámci festivalu Young Prague 2009.

1. dubna Kdo přijde na Staroměstské náměstí první dubnový den, může spatřit kejklíře nebo baviče na chůdách. Ti si budou dělat z příchozích umírněnou legraci, a když budou chtít, naučí je podle pořadatelů i kejklit. Akce s názvem Aprílová show Jacka Péra bude pod taktovkou Divadla Mazec.

9. dubna Druhý dubnový čtvrtek si užijí především milovníci rekordů a kuriozit. Ten pořádá agentura Dobrý den Pelhřimov a láká především na historicky první králičí překážkové dostihy na Staroměstském náměstí. Pod obřím pódiem vznikne změť překážek, po níž budou zvířata běhat. „Symbolem Velikonoc jsou sice zajíci, ale ti se nedají ochočit. Králíci jsou alternativou,“ řekl programový ředitel trhů Henri Morstyn s tím, že králíci mohou běhat pětačtyřicet minut a poté musejí mít patnáctiminutovou pauzu.

11. dubna Jakým způsobem co nejrychleji otevřít ústřice, se dozvědí návštěvníci v sobotu jedenáctého dubna. Šampionát se už poněkolikáté koná pod širým nebem a zúčastní se ho kuchaři nejlepších českých restaurací a hotelů.