Zatímco dnes otřásá Prahou kauza týkající se pomníku sovětského vojevůdce Ivana Stěpanoviče Koněva, na přelomu 90. let bylo v Praze více či méně spontánně svrženo mnoho podobných děl, jejichž jména časem upadla v zapomnění.
O dnešním umístění některých soch a památníků máme naprosto jasnou představu, například tank je dnes ve Vojenském muzeu Lešany, socha Julia Fučíka na Olšanských hřbitovech. Osudy jiných jsou neznámé. Je dost dobře možné, že byly odprodány a roztaveny, neboť bronz byl velice vyhledávanou komoditou. Normalizační sochy se tak po revoluci staly častým terčem překupníků kovu.
Růžový Tank číslo 23
Tank číslo 23 byl instalován na náměstí Sovětských tankistů (dnes nám. Kinských) v Praze 5 29. července 1945. V roce 1991 ho studenti a výtvarník David Černý natřeli na růžovo, to samé udělali později někteří poslanci za Občanské fórum. Stroj se následně stěhoval, až skončil ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech, kde je k vidění v růžovém nátěru.
V roce 2005 se komunisté v hlavním městě neúspěšně pokusili vrátit tank do metropole. Na místě původního památníku je dnes fontána. Tank, u kterého stávali pionýři i milicionáři čestnou stráž a startoval tu i cyklistický Závod míru, však nebyl původním tankem číslo 23. Byl dokonce i jiným typem, než tank, který známé číslo nosil.
Milicionář s čestnou atletickou stráží
Dalším nechvalně proslulým symbolem komunistického režimu, který se dočkal sochařského ztvárnění, se staly Lidové milice. Na svědomí měly mimo jiné střelbu do davu v roce 1969, která si vyžádala několik mrtvých.
Čtyři roky po této události se dočkaly Lidové milice nikoliv odsouzení, ale uznání formou sochy v pražských Vysočanech na tehdejším náměstí Lidových milicí (dnes náměstí OSN). Milicionář byl odhalen za přítomnosti komunistických pohlavárů, ale také například diskaře Ludvíka Daňka, který byl tehdy na vrcholu své kariéry. Její dnešní osud je neznámý.
Zápotockého nahradil Churchill
Na žižkovském náměstí, které se dnes jmenuje po britském státníku Winstonu Churchillovi, stávala od roku 1977 socha prezidenta Antonína Zápotockého vytvořená sochařem Janem Simotou. Tiše zmizela v roce 1990 a o devět let později ji nahradila socha Churchilla, věrná kopie stejného díla v Londýně.
Hrdina skončil na hřbitově
Nad padlými rudoarmějci, pochovanými na Olšanských hřbitovech, dnes bdí bronzový Julius Fučík. Dřív stával před bubenečským Výstavištěm, tehdy Parkem kultury a oddechu Julia Fučíka. Hrdina protinacistického odboje se stal posmrtně symbolem komunistického režimu. Dlouhá léta ležel Fučík v depozitáři, až se roku 2012 dostal na Olšanské hřbitovy.