Právě sdružení těchto dvou firem získalo desetiletou zakázku na svoz odpadu na dvou třetinách území metropole. Za ni jim Praha zaplatí 1,2 miliardy bez daně ročně. Celkem má zakázka hodnotu dvanácti miliard, což je o 800 milionů méně, než byla odhadovaná cena. Zbytek Prahy obsluhuje společnost AVE CZ sama.

Vyřešený problém

„Jsem ráda, že Pražské služby podaly nejlevnější nabídku. Nyní doufám, že bude mít metropole problém na deset let dopředu vyřešen. Po dlouhých šesti jednacích řízeních bez uveřejnění došlo k otevřenému výběrovému řízení," uvedla radní Jana Plamínková, která má odpad na starosti. Firma FCC, která v tendru neuspěla, se ještě může odvolat.

Podle radní je to však nepravděpodobné. Magistrát měl v minulosti obavu, že by mohla Pražské služby, které většinově vlastní město, ze svozu odpadu vyšachovat levnější konkurence. Město nemůže firmě zakázku bez soutěže trvale přidělit, protože nevlastní sto procent firmy.

Praha se již dříve neúspěšně pokusila minoritní podíl, který vlastní firma AVE CZ, získat. Zda v této snaze bude pokračovat, podle Plamínkové zatím není jasné, příliš s tím však nepočítá. „Vzhledem k tomu, že máme vysoutěženo, tak si osobně myslím, že tato politická reprezentace se tím zabývat nebude. Je to ale můj soukromý názor," řekla Plamínková.

V souvislosti s odpady se v poslední době objevily problémy také se zakázkami na provozování sběrných dvorů. Většinu z nich provozují soukromníci, které vybírá magistrát prostřednictvím veřejných soutěží. A právě kvůli průtahům s výběrovým řízením dva sběrné dvory v Praze 5 nedávno musely přerušit provoz.

Sběrný dvůr zaplatí městská část

V páté městské části jsou celkem dva sběrné dvory. Oba v květnu musely zavřít. Nyní funguje jenom jeden z nich, druhý chce dále provozovat radnice pětky.

„Nejpozději do několika dnů spustíme výběrové řízení na provozovatele, protože areál je v našem majetku. Než to magistrát dořeší, budeme dvůr provozovat sami z finančních prostředků městské části, ale pouze pro občany Prahy 5," uvedla mluvčí pětky Helena Šmídová. Ostatní sběrné dvory v Praze může využít každý, kdo má trvalé bydliště v hlavním městě.

Radní Plamínková si je problému se sběrnými dvory vědoma a ráda by jejich systém stabilizovala. Magistrát už nyní začal zakázky na provoz dvorů vypisovat na delší dobu, aby se jejich poloha neměnila.

Projekt na čtyři roky

„Řešili jsme, že pro lidi není úplně optimální, když se sběrné dvory střídavě otevírají a uzavírají. Nyní jsme provoz alespoň vysoutěžili na čtyři roky. Dříve to bylo na rok nebo na dva. Během těch čtyř let máme prostor řešit koncepci, jak bychom měli pražské sběrné dvory spravovat," shrnula radní. Dodala, že se sice nabízí možnost přidělit chod jednomu provozovateli, zároveň však nechce úplně uzavřít trh s odpady v Praze.

„Sběrné dvory jsou možností pro menší firmy," míní. Podle vedoucího oddělení odpadů na magistrátu Radima Poláka jsou některé sběrné dvory na hranici kapacity. Město však zatím nové otvírat nebude. „Sběrné dvory už nyní ročně Prahu stojí přes 80 milionů korun. Ploch, kde by dvůr podle územního plánu mohl být a zároveň by tam město mělo vše majetkově vyřešeno, zase tolik není," uvedl Polák s tím, že Pražské služby výhledově plánují otevření nového dvora na levém břehu Vltavy.

Sběrné dvory v Praze:- Lidé s trvalým pobytem v Praze mohou do sběrných dvorů zdarma odkládat například objemný odpad z domácnosti, suť, dřevo, kovy, vyřazené elektrospotřebiče či pneumatiky. Od loňského roku přibyla také možnost odevzdávat vyřazený textil.
- V Praze je 20 sběrných dvorů. Tři největší provozuje přímo magistrát, tři městské části a zbytek soukromí provozovatelé, sedm z nich Pražské služby. Loni Praha otevřela tři nové sběrné dvory v Praze 4, Praze 8 a Praze 21.

Čtěte také: Praha vybrala firmu na svoz odpadu, ročně zaplatí 1,1 miliardy Kč