Zastupitelstvo včera řídil dost nekompromisním způsobem. Nejprve sklidil kritiku od svého přímého stranického nadřízeného Borise Šťastného, pak sestavil novou koalici, která má podporu i premiéra Petra Nečase.

Co dnešní obměna rady znamená pro Prahu?
Máme krizi, která dolehla. Budeme mít nulový nárůst příjmů, to je fáze, kdy se má šetřit a hledat další a další možné zdroje a je nutné, aby Praha měla jednotné vedení. Teď musíme udržet standard občanů a zajistit zdroje.

Přichází v úvahu zvýšení jízdného?
Úvahy o tom, že by se mohla zvyšovat cena jednotlivé jízdenky, leží na stole. Ale je to pouze úvaha. V Praze je jízdné nejvíce dotované, dokonce i Ostrava, která je relativně chudý region, je v dotaci k ceně jízdného úplně někde jinde.

Jak hodnotíte včerejší vládní změnu v Praze?
Podařilo se mi dodržet to, s čím jsem do politiky šel a co jsem si předsevzal. To, co se stalo, považuji za krok, který mě a ODS posunul po té pomyslné čáře, po které se snažíme někam dojít. A jestli to je úspěch, to budu hodnotit, až uvidím, zda to dává, co od toho očekávám. Tedy fungující spolupráci, která bude mít jednotný cíl.

Považujete vznik koalice s TOP 09 za svůj úspěch?
Opakovaně říkám, že post primátora není leitmotiv mého života. Do politiky jsem šel proto, abych prosadil něco pro vysoké školství, a svět mě posunul do tohoto postu. Vzal jsem ho jen proto, že jsem chtěl něco udělat. Nemám nejmenší vazbu na nějaký titul nebo post. Mám za sebou úspěšnou profesní kariéru. Užil jsem si všechny možné životní i sportovní úspěchy. Můj cíl není primátor, ale úspěch a posunutí Prahy někam dál.

Myslíte si, že bude pražská ODS i nadále rozdělena?
Domnívám se, že to, co se včera stalo, ODS sjednotí a přispěje k tomu, že dvě křídla zmizí.

Co jste se za ten rok v komunální politice naučil?
Naučil jsem se jíst mizerné chlebíčky, naučil jsem se, že musíte s partnery dlouze komunikovat a dlouze je přesvědčovat a že nesmíte nic uspěchat. Prostě jednáte tak, jako v medicíně s pacienty, tedy trpělivě. Ale i medicína a chirurgie vyžaduje rychlá rozhodnutí, tedy jít a říznout. A totéž vyžaduje v určité fázi i politika.

Co jste projednávali na radě?
Rada v novém sloužení se naučila, kudy se do místnosti chodí, kde budou její členové sedět a jak budou mačkat knoflíky. Na příštím zasedání rady budeme jednat o rozpočtu, rozdali jsme jim naše úvahy o rozpočtu a přijali jsme tři tisky a rozhodnutí a vyměnili na sebe spojení.

Svobodova radní: „Teď je to fifty fifty“

Staronová radní Aleksandra Udženija patří k lidem věrným primátoru Svobodovi. Zůstává v radě hlavního města i po uzavření nové smlouvy s TOP 09. Deníku odpověděla na několik otázek:

Jak hodnotíte dnešní změny v pražské koalici?

Byť byly možná činěny trochu nestandardní kroky, přinesl primátor nabídku koaliční smlouvy, muselo se to všechno odehrát během dneška, nabídka byla časově omezena tak, jak to pan docent Tůma zdůvodňoval, jsem ráda, že k tomu klub zodpovědně přistoupil.

Boris Šťastný řekl, že primátorovi vyčiní. Myslíte si, že má důvod?
Také pan Šťastný na té regionální radě přišel a navrhl něco, teď to udělal pan Svoboda, jednal ale v souladu s usnesením regionální rady a já si myslím, že si jsou teď fifty fifty. Jeden druhému by neměl co vyčiňovat.

Stihne nová koalice schválit rozpočet dokonce roku?
Uděláme všechno pro to, abychom rozpočet stihli. Rozpočet necháme zrevidovat novou radou, ale myslím si, že pokud tam budou úpravy, tak pouze kosmetické.

Poznejte nové členy pražské vlády, zvolené za TOP 09

TOMÁŠ HUDEČEK (32 let)

V radě hlavního města usedne v křesle prvního náměstka primátora a vystřídá tak odcházejícího Karla Březinu (ČSSD).

PAVEL RICHTER (45 let)

V radě hlavního města zastane post náměstka primátora. V jeho kompetenci bude správa pražské infrastruktury.

HELENA CHUDOMELOVÁ (60 let)

V radě hlavního města zastane post radní pro oblast tělovýchovy a školství a nahradí tak Antonína Winerta (ČSSD).

LUKÁŠ MANHART (29 let)

V radě hlavního města usedne na postu radního pro legislativu.

VÁCLAV NOVOTNÝ (52 let)

V radě hlavního města zastane funkci radního pro oblast kultury a nahradí tak Lukáše Kauckého (ČSSD).

EVA VORLÍČKOVÁ (49 let)

V radě hlavního města bude plnit funkci radní pro oblast informačních technologií.