Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svoboda: ODS je pro mě pacient, který se chce uzdravit

Praha - Představujeme kandidáty na primátora. Dnešní rozhovor je s Bohuslavem Svobodou, který kandiduje za ODS.

24.9.2010
SDÍLEJ:

Bohuslav SvobodaFoto: Deník/Vít Šimánek

Lékař v oboru gynekologie a porodnictví Bohuslav Svoboda, kandidát na primátora za pražskou ODS, nad kterou se v posledních měsících stahují mračna, a vedení strany se obává volebního neúspěchu. Právě on je tou osobností, tím hlavním esem, která má zvrátit průběh hry a zajistit vítězství. Jak říká i sám Bohuslav Svoboda, jen to lze považovat za úspěch. Od pondělí si bere v nemocnici dovolenou a vyráží mezi voliče na kontaktní kampaň.

Jste člověk, který svůj dosavadní život naplnil mnoha úspěchy a určitě už si nepotřebuje nic dokazovat. Přesto nyní vstupujete do politiky. Kde se vzala ta motivace udělat tento přelomový krok?

Není to pro mě úplně nové prostředí, byl jsem prezidentem České lékařské komory a zde jsem se pohyboval napříč celým politickým spektrem. I když jsem byl také děkanem fakulty, což je naopak funkce apolitická. Byl jsem dlouhodobě voličem ODS, kterou jsem vnímal jako stranu, která posunuje věci kupředu, ale dostala se do obrovské krize, kterou řešila na celostátní i pražské úrovni velkými personálními změnami. Z mého pohledu se stala pražská ODS pacientem, který se chce uzdravit. Kdyby strana byla na vzestupu a úspěšná, tak bych ji jen volil, ale ona potřebovala pomoc. Nechtěl už jsem se jen dívat, ale cítil jsem, že ODS potřebuje nové tváře a také proto, jsem se rozhodl tak, jak jsem se rozhodl.

Jak dlouho vaše rozhodnutí vstoupit do politiky trvalo?

Nejdříve jsem byl osloven, abych pomohl připravit volební program v oblastech vědy, školství a vzdělání. Pak stále více zaznívaly hlasy napříč ODS, že bych se měl posunout vzít. Nakonec mě oslovil Boris Šťastný (předseda ODS), jestli bych se stal hlavním lídrem. Chtěl jsem ale mít podporu i na celostátní úrovni od předsedy strany Petra Nečase se mi ji stoprocentně dostalo. Události se seběhly hodně rychle, trvalo to asi osm týdnů.

Nebojíte se nyní toho, že na vás bude z různých stran tlačeno a někteří zkušení politici se budou snažit ovlivňovat vaše rozhodnutí?

Tlaků se neobávám. Člověk se může bát jen toho, co neočekává, a já se cítím připraven. Má role nebude lehká, ale vím o lidech, o které se mohu opřít a spolehnout se na ně. Chci ale říct, že kdyby byl nějaký tlak v rozporu s tím, kam nyní míříme, tak se toho nebudu účastnit.

Nakonec jste se dokonce rozhodl vstoupit do strany, i když jste na kandidátce původně byl jako nezávislý.

Cítím to vůli ODS po změně, a proto jsem se rozhodl do strany vstoupit. Chci, aby byla znovu solidní, pravicovou a perspektivní stranou. Myslím, že už nyní taková opět je.

Přesto je ODS zřejmě v nejhorší předvolební pozici, v jaké se v Praze v celé své historii nacházela. Co budete považovat za úspěch?

Samozřejmě vítězství. Stejně jako každý sportovec, který je v pelotonu závodníků, je tam proto, že chce vyhrát. Na druhou stranu už bych nechtěl, aby se stalo to, co před čtyřmi lety. Tehdy ODS vyhrála nadpoloviční většinou, a to nebylo dobře. Tak, jak je to u nás nastaveno, by neměla mít jedna strana majoritu, je to zavádějící a nesprávné.

Lze to tedy chápat tak, že pro ODS byla ta drtivá výhra v konečném důsledku spíše Pyrrhovým vítězstvím?

Zpětně tomu tak opravdu je. Praha sice poslední čtyři roky prosperovala a zaznamenala mnoho úspěchů, je o něco čistší, bezpečnější, pracuje se na mnoha věcech. Navíc u většiny rozhodnutí hlasovaly pro i ostatní strany. Jenže to dobré se nejmenuje nahlas, naopak to špatné ano, a to padá na hlavu majoritního vládce. V tom je to Pyrrhovo vítězství.

Chcete tedy zvítězit, pokud se to podaří a stanete se primátorem, jak se budete chtít profilovat?

Těch priorit je mnoho, boj s korupcí, doprava, zdravé životní prostředí, což samozřejmě říkají všichni. Nad tento rámec potřebných věcí silně vnímá problematiku vzdělávání, školství a vědy. Pokud se o tyto oblasti budeme dobře starat, budou nás v budoucnu chránit v době ekonomických krizí. Je třeba tu mít generací lidí, která bude umět krizi čelit. To je absolutně zásadní věc a pro mě je to věc, na které se zkrátka nešetří. Pak bych chtěl, aby měla Praha stále vyrovnaný rozpočet a nezadlužovala se. Některé obce či města jsou dnes na hranici krachu, a tam se Praha nikdy nesmí dostat.

Právě oblast školství a vzdělání je vám v souvislosti s vašimi profesemi velmi blízká. Nezaostává například v rozvoji vysokého školství Praha za Brnem?

Praha na tom není špatně, stále drží své tradice a je centrem vzdělanosti, ale je pravda, že například Brno dokončuje stavbu velkého kampusu, kdy studentům nabídne skutečně atraktivní prostředí, které bude velmi vyhledávané. Proto nesmíme spát na vavřínech, nyní jsou to jen náznaky, ale jak se říká, kdo chvíli stál, již stojí opodál a to v této oblasti nemůžeme dopustit. Musím zdůraznit, že jediná oblast, na které opravdu nesmíme šetřit, je oblast vzdělávání. Kvalita na všech stupních školství musí být na maximální úrovni. Na tu se pak totiž navazují všechny další oblasti.

To souvisí i se zavedením školného, jaký je váš názor?

Podle mě je školné správná věc. Vezměme si jasný příklad, někdo nedostuduje v řádném termínu a je nucen si další rok zaplatit. Ve chvíli, kdy si student školu platí, je neuvěřitelné, jak rychle si zkoušky dodělá a jak hodně se snaží. Ale je zde druhá věc. Školné nesmí znamenat, že budeme limitovat mimořádně nadané studenty, kteří nemají dostatek financí. Je třeba systém, a to je i úkol pro Prahu, nastavit tak, aby naplno fungoval stipendijní program, který bude pro studenty zajímavé, například jako je tomu v USA.

Ale zpět k pražské problematice, jak se díváte například na další vývoj dopravy v hlavním městě?

Absolutní prioritou je dokončení vnitřního silničního okruhu, uzavřít to z Pelc-Tyrolky až na Štěrboholskou. To je to, co Praze uleví. A druhou zásadní věcí je, aby primátor co nejvíce tlačil na vládu, aby dokončila vnější okruh. Podívejme se, jak pomohlo dopravě otevření jižní části Pražského okruhu. Co teprve, až bude hotov například úsek mezi D1 a Běchovicemi. Návazně na to pokračuje i další rozvoj hromadné dopravy.

Ve vzduchu visí ještě jeden velký dopravní projekt, tím je zahloubení části severojižní magistrály u Národního muzea. Podpořil byste tuto stavbu?

Zamoření této části pod zem podle mě není vůbec otázkou tohoto volebního období. Ty priority jsou jinde a už jsem je zmínil.

Velmi dobře se orientujete v otázce zdravotnictví v hlavním městě. Nemocnice například dlouhodobě trpěly nedostatkem míst pro rodičky?

Bylo to hodně dáno demografickým vývojem, kdy rodily takzvané Husákovy děti, což byla velmi silná generace. Ale tento stav již končí. Pro nás bude spíše nutné vyřešit, aby bylo dostatek mateřských center, která budou fungovat obdobně jako jesle, dostatek míst v mateřských školách, na čemž Praha dlouhodobě pracuje, a pak také dostatek míst na prvních stupních základních škol.

Pokud se stanete primátorem, vyhradíte si ještě čas, abyste se i nadále mohl věnovat své dosavadní profesi?

Určitě chci, aby mi zůstal jeden den v týdnu, a už jsem o tom hovořil i se svými pacientkami. Nakonec i přesto, jak je funkce primátora časově náročná, tak i stávající primátor Pavel Bém se jako lékař nepřestal věnovat svému oboru.

Bohuslav s redaktorem Pražského deníku:

S kandidátem na primátora pražských občanských demokratů Bohuslavem Svobodou jsme se sešli ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde mnoho let působí jako gynekolog a porodník. Chvilku jsem musel čekat za dveřmi ordinace, a tak jsem si připadal jako pacient, ovšem na tomto oddělení to bylo hodně podivné. Nakonec bylo zpoždění jen deset minut a nezdržel mě nikdo jiný, než kolegyně novinářka. Je vidět, že poté, co ODS představila Bohuslava Svobodu jako svého hlavního volebního lídra, jde v uvozovkách z ruky do ruky a program má napěchovaný tak, že mu nezbývá v podstatě žádný volný čas. Od pondělí si tak už v nemocnici raději bere dovolenou a hodlá se soustředit jen na předvolební kampaň tak, aby se také stihl za několik týdnů osobně představit Pražanům. A čeho by si na něm mohli lidé všimnout nejdříve, mě na první pohled zaujaly jeho velké ruce, ale všiml jsem si podobně věci už u více lékařů, ale to bude jen náhoda.

A kdo je ve stručnosti Bohuslav Svoboda? Je to docent, lékař v oboru gynekologie a porodnictví, od roku 1990 přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 3. LF UK a FNKV, byl děkanem a je proděkanem 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Byl také prezidentem České lékařské komory v letech 1992–1998.

Autor: Lukáš Marek

24.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení