Celé čtvrtstoletí Praha čekala na novou veřejně přístupnou rozhlednu. Tou poslední byl zatím Žižkovský vysílač postavený v roce 1992. Radnice čtrnáctky se v rámci oživení kopce Na Čihadlech rozhodla tuto mezeru vyplnit. Podle starosty Radka Vondry nová dvacetimetrová rozhledna zvaná Doubravka Prahu 14 zviditelní a pozvedne ji. Z toho důvodu k projektu přizvala významného českého architekta Martina Rajniše, který je autorem řady rozhleden po celém světě.

Na Čihadlech by mohl vzniknout park 

Doubravka se stane místem, kde se budou scházel lidé z celého okolí. Propojí bývalé vesnice jako Hloubětín, Jahodnice, Kyje a sídliště Černý Most, kde dnes na dvou čtverečních kilometrech bydlí okolo 33 tisíc lidí.

„Chtěl bych, aby na Čihadlech, která jsou dnes spíše křovím a houštinami, vznikl park. Kde lidé načerpají sílu a kam se uklidí ze sídlišť. Je to kontrast k panelákům. Vyhlídková věž Doubravka by k tomu měla přispět," vysvětluje starosta.

Přispějí i lidé

Na financování stavby by se měli podílet i místní. Náklady na rozhlednu se totiž vyšplhaly o půl milionu výš, než její autor původně předpokládal. A to kvůli složitosti stavby. Původní částku tři miliony zaplatí společnost Landia Management, která v její blízkosti staví byty. Zbývající část mají pokrýt peníze vybrané od lidí, kteří si nejméně za 5 tisíc koupí jeden schod. Na ten si nechají vyfrézovat vzkaz, třeba přání k narozeninám, nebo ho věnují jako svatební dar.

Autor stavby věří, že se jim nakonec celkových 3,5 milionů podaří vybrat. Ba že o schody bude obří zájem. „Tímto způsobem jsme financovali rozhlednu Máminka v Krušných horách. Schody se vyprodaly během půl roku," říká Rajniš a dodává, že on sám dělá Doubravku pro radost, bez nároků na honorář.

Upraví se i cyklostezky

Městská část Prahy 14 se na nákladech rozhledny podílet nebude, od společnosti ji přijme jako dar. Jejím úkolem ale bude posléze zkultivovat okolní park, což by mohlo vyjít podle odhadu starosty na sedm milionů korun. Čihadla se mají postupně proměnit na jeden z nejatraktivnějších volnočasových parků v Praze, přibydou pikniková místa, občerstvení u Doubravky, dětská hřiště i sportovní areál.

Upraví se cyklostezky a pěší trasy. Kromě Prahy 14 chtějí postavit příští rok vyhlídkovou věž i v Letňanech. A to v rámci rozšíření místního lesoparku. Rozhledna by měla stát jen kousek od letňanského letiště, což ale podle starosty osmnáctky Ivana Kabického vadit nebude.

Rajniš: Doubravka vypadá jako sloní zadek? To je pochvala
Martin Rajniš je známý především svými dřevěnými stavbami. Jeho specialitu tvoří rozhledny, které dělá pro radost svou, ale hlavně jejich uživatelů. Pohled z výšky totiž podle něj přináší pohodu a problémy se ze shora zdají být menší, než je člověk vnímá.

Kolik jste vlastně už postavil rozhleden?
Doubravka v Praze 14 bude má osmá. Současně s ní dělám ještě věž s názvem Kaktus v Jeruzalémě. Ta bude hotová během letošního června. Na papíře mám ale navržených dalších 30.

Při představování Doubravky jste řekl, že jde o odvážný projekt. Proč?
Normálně se to takto nedělá, z tohoto materiálu (trvanlivé akátové dřevo pozn. redakce) se u nás normálně nestaví. Podobné stavby je možné hledat v pralesích středního Pacifiku, ale tam jsou z bambusu. U nás tomuto materiálu mají nejblíže právě kmínky. Pohybujeme se ale na neznámém terénu, i proto se stavba prodražila.

Jste připraven i na kritiku?
Podle některých připomíná rozhledna sloní zadnici. Ať se vyřádí, já mám rád otevřenou diskuzi. A že někomu připomíná sloní zadek? To pro mě není kritika, ale pochvala.

Před půl rokem jste odhalil vzducholoď nad Doxem, v září to bude rozhledna. Co přijde dál?
Ve Kbelích stavíme kus města, a to byty, obchody a pivovar. Hlavně se teď ale ozývá svět. USA, Japonsko a další.

Martin RajnišZnámý architekt, který založil ateliér Huť architektury. Známé jsou jeho projekty Poštovny na Sněžce nebo Vzducholoď Gulliver nad Centrem současného umění Dox.