V rámci Světového dne včel budou instalovány Na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka včelí úly, zároveň vznikne výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky.

„Velice mě zaujala iniciativa Velvyslanectví Slovinské republiky a rozhodli jsme se letos poprvé připojit k oslavám Světového dne včel, a to nejen symbolicky, ale rovnou konkrétními činy a kromě již instalovaných včelstev budeme nadále vyhledávat vhodné lokality pro umístění dalších,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.

Podle člena Včelařského spolku pro Prahu 6 a 7 Milana Šimonovského je cílem rozvíjet nejen chov včel, ale také právě vzdělávat veřejnost.

Slovinské velvyslanectví každoročně pořádá různé aktivity připomínající důležitost včel v životě na Zemi. V roce 2020 byla slavnostně vysazena lípa česko-slovinského přátelství (významný zdroj potravy pro včely) v parku Charlotty Masarykové v Praze 6 a od té doby na několika dalších místech v Praze a okolí.

Výstava i workshopy

Velvyslanectví Slovinské republiky zároveň připravuje výstavu o včelách a včelařském dědictví se spolupráci s Muzeem včelařství ve slovinské Radovljici. Ta bude umístěna před usedlostí Ladronka.

"Světový den včel je skvělou příležitostí, jak informovat veřejnost o úloze včel a dalších opylovačů a o hrozbách, kterým čelí. Je to příležitost pro nás všechny, abychom podpořili opatření na ochranu a podporu opylovačů. Včely jsou našimi klíčovými spojenci při řešení hlavních globálních problémů. Jsou klíčem k potravinové bezpečnosti a zdraví ekosystémů v celosvětovém měřítku. Závisí na nich každá třetí lžíce potravin, které jíme, a téměř 90 % planě rostoucích rostlin. Lidstvo proto bude stát nebo padat na své schopnosti je chránit a podporovat," říká velvyslankyně Slovinské republiky J. E. Tanja Strniša.

Oslavy doplní i workshopy pro děti základních škol z Prahy 6. Žáci osmých a devátých tříd se do nich zapojí v průběhu 21. a 22. května společně s anglicky mluvícím rektorem. Mladší žáci pak v týdnu od 27. května s česky mluvícími lektory.