„Doufáme, že by se nám stavební povolení mohlo podařit získat do února,“ potvrdil architekt Ladislav Langer. S pracemi by se tak mohlo začít již na jaře. Společnost Crispino nemovitosti, která tento dům na Elznicově náměstí od roku 1998 vlastní, zřejmě může počítat s tím, že úřady získání povolení vyjdou vstříc.

Chátrá několik let

„O opravu domu velmi stojíme, proto vydání stavebního povolení urychlíme, jak jen to bude možné,“ potvrdil starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Palác Svět již chátrá několik let. Známý dům ze 30. let od stavitele Františka Havleny, který nese své jméno podle majitele Jana Světa, je jednou z posledních zdejších budov, které se po povodních v roce 2002 nedočkaly opravy. Za léta chátrání majitele kritizovali nejen obyvatelé Prahy 8, ale také tamější radnice. „Samotného majitele společnosti Antonia Crispina jsem například viděl poprvé až tuto středu,“ uvedl starosta Josef Nosek, který je na úřadě již druhé volební období.

„Rekonstrukce zatím nezačala, protože jsme prošli zdlouhavým a náročným jednáním s úřady. Palác Svět je národní památkou, proto jsme museli jednat s Národním památkovým ústavem nebo odborem památkové péče na magistrátu,“ bránil se kritice Langer. Podle něj se investor za posouvání rekonstrukce vinný necítí, protože peníze chtěl do opravy vložit již dávno.

Nyní u investora leží dokumentace, která počítá se zlepšením statiky domu, dvěma patry obchodů se službami a byty. „Počítáme s renovací původních obkladů či skleněných ploch, které musejí být zachovány pro svou památkovou hodnotu,“ uvedl Langer.

Vbudově nebude chybět ani proslulá kavárna, v níž chce majitel umístit retrospektivu života spisovatele Bohumila Hrabala, který Palác Svět proslavil ve svých povídkách.

Obnoveno však nebude kino, které nahradí velký obchodní prostor. Důvodem pro jeho zrušení je mimo jiné statika domu. Její zajištění bude pro investora asi největším úkolem. „Celý dům musí být staticky zajištěn, protože je postaven na sprašových skalách, které se drolí,“ uvedl Langer.

Starosta Prahy 8 Josef Nosek věří, že oprava příští rok začne. Už proto, že Antonio Crispino chce v Praze 8 dále podnikat, což se zřejmě bez opravy Světa neobejde. V minulosti totiž například rada Prahy 8 Crispinovi zamítla projekt nového hotelu s tím, že je nutné nejprve rekonstruovat Palác Svět.

 

Z historie domu

Palác vybudoval ve 30. letech minulého století stavitel František Havlena, nese název po svém majiteli Janu Světovi. V suterénu byl biograf Svět, v přízemí prostorný bufet, v prvním patře knihovna, restaurace a kavárna s terasou, v horních patrech byty. Od prvního majitele získala palác v roce 1941 Pražská městská pojišťovna, která byla v roce 1947 znárodněna. V roce 1962 byl převeden do vlastnictví Prahy 8. Začátkem devadesátých let vyhrálo sedmnáct nájemníků bytů privatizační projekt na využití objektu, ale nenašel se investor s 15 miliony korun potřebnými na opravu. Objekt tehdy prodali Ekoagrobance, později Union Bance, která si chtěla v domě zřídit pobočku. Současný majitel, firma Crispino nemovitosti, vlastněná jinou firmou se sídlem na Bahamách, koupila Palác Svět v roce 1998.