Originální v Česku vyvinutá laboratoř využívá nejmodernější technologie, jako jsou digitální rentgeny a holografické boxy. Výjimečné je zejména využití technologie Motion Capture, díky které ožívá postava profesora Dohořela, který návštěvníky Světem bez kouře populární formou provede.  

Kouření a koronavirus - Ilustrační foto
Rakovina zabíjí víc než covid. Evropská unie chce, aby lidé nekouřili a nepili

Zatímco hlas a pohyb mu propůjčil herec Marek Němec, je tato technologie využita k záznamu pohybů jeho těla a hlavy, které jsou následně přeneseny na předem vytvořený digitální model. V případě Světa bez kouře je tak využití Motion Capture posunuto až na možnost živého rozhovoru s virtuální postavou.  

Hlavním viníkem je kouř

Cílem osvětové akce společnosti Philip Morris International (PMI) je přesvědčit co největší množství dospělých kuřáků, že v dnešní době již nemusí kouřit klasické cigarety, ale mohou namísto nich zvolit některou z méně rizikových alternativ. 

Dobrý spánek snižuje riziko nákazy covidem, zjistili vědci.
Dobrý spánek snižuje riziko nákazy covidem. Naopak syndrom vyhoření je hrozbou

Z nejnovějších průzkumů vyplývá, že méně než polovina dospělých českých kuřáků označuje za hlavní příčinu škodlivosti kouření pro lidské zdraví chemické látky, které vznikají během hoření tabáku. Přitom jsou to právě tyto látky, které způsobují onemocnění spojená s kouřením. Mezi odborníky dlouhodobě panuje shoda, že nikotin, který je sice návykový a není bez rizika, hlavní příčinou těchto onemocnění není. 

Zásadním problémem kouření cigaret je totiž právě samotný kouř, tedy hoření tabáku a pevné škodlivé částice, které během něj vznikají. Laboratoř Světa bez kouře se zaměřuje na osvětu o škodlivosti cigaretového kouře a zároveň přináší informace o bezdýmných řešeních, které jsou pro zdraví lepší volbou než cigarety. 

S testováním mladších dětí budou smět pomoci i rodiče.
Školy v šoku! Do tříd musí pustit i netestované rodiče

Vůbec poprvé se laboratoř veřejnosti představí dnes před Průmyslovým palácem na pražském Výstavišti, kde bude umístěna do konce května. Se Světem bez kouře a profesorem Dohořelem se lze seznámit také na www.svetbezkoure.cz.