Ordinoval, i když byl HIV pozitivní a vypršelo mu povolení k pobytu. Případ šestadvacetiletého zubaře z Albánie pracujícího na modřanské poliklinice vyvolal koncem týdne obavu stovek Pražanů, které ošetřoval.
Teď to vypadá, že bude mít aféra další dohru. Na ministerstvo zdravotnictví totiž putuje dopis od Svazu pacientů, který požaduje jedno: zákon, který by požadoval testovat lékaře na to, zda nejsou nakaženi nebezpečnou nebo snadno přenosnou infekcí.
„Doktoři vědí o nás pacientech vše. Nechceme, aby nás ohrožovali tím, že budou nosiči onemocnění nebo virů, jako je HIV nebo třeba tuberkulóza. Zdravotníci by se měli podrobovat pravidelnému testování na náklady zaměstnavatele,“ uvedl prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.
Ministerstvo nesouhlasí
S tím ale ministerstvo zdravotnictví a Česká lékařská komora nesouhlasí, podle ní by se tak diskriminovala část lidí. Za těžko proveditelné to považují i ředitelé pražských nemocnic. „Nevidím důvod, proč by se měli nechávat testovat jen lékaři, když už, tak ať je to i pro pracovníky potravinářství, i když ti se nedostanou přímo do kontaktu s krví,“ domnívá se ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.
Podle něj by se navíc museli nechat zaměstnanci testovat periodicky. Několik týdnů po nákaze se totiž ještě nestihnou utvořit protilátky. Odběry by se tak musely dělat minimálně jednou do roka.
Výhrady mají i nemocnice
Stejně hovoří také mluvčí Motola Eva Jurinová. „Lékaři jsou povinni dodržovat hygienické zásady. My je pečlivě sledujeme a nestalo se nám, že by je některý zdravotník podcenil,“ uvedla s tím, že donutit k testům nikoho nemohou.
Jinou záležitostí je testování zdravotníků na alkohol a marihuanu. To nemocnice zavedla poté, co jedna ze sestřiček přechovávala drogu na ubytovně v areálu nemocnice a několikrát ji prodala svému kolegovi sanitářovi.