Vláda ve středu přijala nařízení, podle kterého mají od července vzrůst platy v sociálních službách, kultuře, což se dotkne i zaměstnanců krajů a obcí. Současně kabinet rozhodl, že na platy v sociálních službách pošle do krajů o 1,1 miliardy víc. O peníze na navýšení výdělků ve veřejném sektoru koncem května požádal svaz společně s Asociací krajů. Organizace rovněž chtějí, aby vláda podobná opatření přijímala s tím, že začnou platit vždy až od ledna následujícího roku, aby změny nezatěžovaly schválené obecní a krajské rozpočty.

Zákonodárci mění nová pravidla 

Zákonem o registru smluv se větší obce musejí řídit od loňského července. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Od letošního července bude zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná.

Zákonodárci nicméně nová pravidla mění, jedna novela čeká na posouzení Sněmovnou potom, co ji změnil Senát, druhou předložila skupina poslanců z ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a Úsvitu. Obě se týkají úlev pro státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu.

Svaz měst a obcí sdružuje téměř 2.700 měst a obcí a svými členy tak zastupuje víc než 8,4 milionu obyvatel České republiky.