Podle Brabce nebyl hlavním důvodem k sejmutí „Václava“ z mostu stav sochy, ale soklu, který je zkorodovaný a v místech těsně pod dvoutunovou sochou se začal rozpadat.

Středoevropské jamboree 2022 - skauti natírají zábradlí na nábřeží Kpt. Jaroše.
Středoevropské jamboree: Skauti přiložili ruce k dílu, zvelebovali pražské ulice

„Nejde jen o hluboké trhliny v podstavci. Sokl je vyrobený z jemného, nepříliš pevného křemitého pískovce, který se drolí a má zhruba čtvrtinovou pevnost, než by socha potřebovala. Část soklu nově vysekáme a přidáme odolnější pískovec,“ řekl Pražskému deníku Brabec. On sám ale bude mít na starosti hlavně práci na soše, kterou čeká jemné a důkladné restaurování. „Sochu vyčistím, vytmelím trhlinky, obnovím zlacený nápis atd. Je před námi poměrně intenzivní práce, protože mimo jiné musíme nový pískovec vybrat v polském lomu, v Česku totiž není dostupný,“ dodal restaurátor.

Zakázku mu přidělila Galerie hlavního města Prahy, která má na starosti všechny venkovní sochy a plastiky ve veřejném prostoru metropole. Ty na Karlově mostě pravidelně procházejí odborníci a vybírají díla, která kvůli degradaci potřebují přednostně opravit.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Sochu sv. Václava pro Karlův most vytvořil v roce 1858 Josef Kamil Böhm. Dílo představuje knížete v rytířském brnění, s praporem a štítem s orlicí, modlícího se za český národ. Socha vznikla z iniciativy a za peníze Klárova ústavu slepců, respektive jeho zakladatele Aloise Klara, v rámci oslav 25. výročí založení ústavu.