Příjezdem svatého Martina na bílém koni v doprovodu vozu naloženého sněhem, hejna svatomartinských hus hnaných husopaskami i zbrojnošů začaly ve čtvrtek v Praze na Karlově mostě Svatomartinské oslavy. Položením poslední dlažební kostky byla zároveň symbolicky završena oprava této kulturní památky. Pořadatelé tak navázali na dávnou tradici ukončení stavební sezony. Požehnáním příslušníků řádu křižovníků zároveň byly zahájeny slavnosti vinařů, jejichž patronem je světec od dávných dob.

Dlažební kostku ozdobenou stříbrnou pamětní mincí položil do vozovky Karlova mostu pražský primátor Pavel Bém. Opravu mostu, která začala v srpnu 2007, doprovázely spory o způsob rekonstrukce. Pochybení vyjádřil i Národní památkový ústav. Přesto ale byl oficiálně předán k užívání a požehnali mu i přítomní duchovní.

Sv. Martin požehnal vínu

Průvod vedený svatým Martinem prošel za velkého zájmů turistů ke kostelu svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Obřad žehnání svatomartinského vína tam doprovázela hudba z doby Karla IV.. „Je to připomenutí staré doby, vzpomínka na dávné časy. Lidé svatého Martina oslavují jako významnou změnu, která přichází s čerstvým sněhem,“ řekl o svém vnímání svátku Petr Latka, který v průvodu působil jako strážný svatého Martina. Tomáš Barták, který pro světce přivezl ke kostelu sníh, pak soudí, že pro současnou společnost je svátek přitažlivý zejména díky tradici Svatomartinské­ho vína.

Svou produkci na Křižovnickém náměstí představili vinaři i výrobci svatomartinských lahůdek. Zájemci si tam mohou dopřát mimo jiné svatomartinské pivo, pečené husy, plněné husí krky, husí paštiky, husí polévku, svatomartinské plněné rohlíky, podkovy či klobásy. Pro děti je připravené nealkoholické víno a svatomartinské perníčky.