Speciální menu na tento víkend proto najdete v řadě restaurací. Kromě toho se v metropoli chystá množství zajímavých akcí, které propojují tradice tohoto svátku s novými gastronomickými poznatky.

Husa i kachna

Pečená husa s knedlíky a zelím dominuje jídelním lístkům napříč hlavním městem. Vedle ní se ale stále častěji objevují i další lahůdky. Například vršovická nekuřácká restaurace Hamtam nabízí zadělávané husí drůbky s květákem a houskovými knedlíčky, husí bouillon se smaženými bramborovými knedlíčky nebo obměnu pečené klasiky se šalvějovou nádivkou a jablečnou a brusinkovou omáčku.

V karlínském Vesuvu si zase můžete pochutnat na huse s kaštanovou nádivkou, husí stehýnko na červeném zelí s vinnou hruškou a chlupatými knedlíky je k mání v Hostinci Ve mlýně v Krči. Poněkud zapomenuté lokše s husími játry pečenými na cibulce a roastbeef z husích prsíček s pomerančovým dipem a domácí chleba lákají na návštěvu do vinořského podniku U Černínů.

Milovníky kuriozit potěší menu Gourmet Restaurantu Foasy, kde pečené huse se zázvorem dělají společnost šneci na japonský způsob. Ani kachna však v restaurační nabídce nepřijde zkrátka. Třeba v Kozlovně v Praze 10 si ji můžete dát na pomerančích nebo se svatomartinskou nádivkou.

Nové víno

K svatomartinskému menu neodmyslitelně patří i vína. Většina restaurací respektuje toto spojení a hostům podává vybrané odrůdy doporučené vinařem, od kterého nápoje odebírá. „Svatomartinské víno se vyrábí pouze z několika málo odrůd. U bílých pouze z Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, červené svatovavřinecké a Modrý Portugal," vysvětluje sommelier Marko Jeliš.

Pokud nepatříte mezi jednoznačné znalce, nechte si poradit od personálu, nebo vsaďte na vína z Habánských sklepů či Velkých Bílovic, které jsou jasnou sázkou na kvalitu. „Láhev by měla obsahovat certifikaci, ale některá menší vinařství dávají na trh mladá vína bez certifikace, jež dosahují stejné kvality jako certifikovaný výrobek. Vždy ale záleží na individuální chuti," upozorňuje Jeliš.

Vydat se můžete přímo za odborníky, například do vinice Svaté Kláry v Troji, kde zítra přesně v jedenáct hodin proběhne slavností křest nové sezony. Přivítat novou úrodu můžete i v prostorách Svatováclavské vinice v bezprostřední blízkosti Pražského hradu.

Poněkud nevšední svatomartinský košt si můžete dopřát na lodi Czechie. Zatímco bude brázdit Vltavu, vy se můžete soustředit na ochutnávku vín a tradičních pokrmů. Odplouvá se v neděli v 11.00, 15.30 a 20.00 hodin z kotviště Na Františku.

Slavnosti na Jiřáku

Gurmány a všechny ostatní, kteří chtějí hodovat, zvou na Jiřího z Poděbrad organizátoři farmářských trhů. Také zde se bude zahajovat slavnostním přípitkem přesně v 11 hod 11 min 11 s. Následná degustace představí více než 20 moravských a českých vinařů. „Vnímáme již jako tradici, že mladému vínu žehná místní farář Zdenek Wasserbauer, z kostela Nejsvětějšího srdce Páně, a nebude tomu jinak ani tento rok," svěřil se organizátor akce Jiří Sedláček.

Dále se bude podávat pečená husa s knedlíkem a se zelím, které se prodalo v loňském roce téměř 2 000 porcí. K tomu přibudou další chuťovky kozí a kravské sýry, suché salámy, klobásky, bramboráky, slovácké palačinky a topinky s česnekem pečené na železných tálech staré pícky.

Chybět nebudou jak vyhřívané stany, tak hudební produkce. Vystoupí oblíbený herec Jiří Schmitzer, jenž svým písničkářským humorem potěší nejednoho návštěvníka, folková skupina AtmAsfera z Ukrajiny, která kombinuje jazzové improvizace s etnickými motivy, a hlavní hvězda kapela Yo Yo Band se svým prosluněným reggae.

Pivní speciály

Ani pivaři letos nemusí přijít zkrátka. Svatomartinské tradice začaly po vzoru vinařů marketingově využívat také tuzemské pivovary. Hned několik jich letos u příležitosti nadcházejícího svátku svatého Martina připravilo várku speciálního piva. Třináctistupňové speciální pivo z pivovaru ve Velkém Březně poteče od 11. listopadu z píp zhruba 700 restaurací.

Vrchní sládek pivovaru Petr Hauskrecht po loňském úspěchu spolu se svými kolegy letos uvařil celkem 445 hektolitrů svátečního moku. Podle vedení pivovaru Svatomartinské pivo už druhým rokem představuje alternativu pro ty, kteří dají ke svatomartinské huse přednost pěnivému moku před vínem, s nímž byl svátek svatého Martina v Česku až dosud spojován.

V Praze si můžete dát speciální pivo třeba v hospodě U Cípu, Haštalském dědkovi, Kafárně na kus řeči, v Čertově mlýně nebo U Bílého lva.

Ukázky ze svatomartinského menu

Restaurace Kasta, Stochovská 138/9, Praha 6

- Husí kaldoun se zeleninou a drůbky 39 Kč

- Pečená svatomartinská husa s červeným brusinkovým zelím a variací karlovarských a bramborových knedlíků 179 Kč

- Pošírovaná hruška v kořeněném červeném víně s mandlemi 59 Kč

Celé menu 259 Kč

- Svatomartinský pivní speciál 13˚ 33,-Kč /0,5l

Restaurace U Krále Václava, Kunratice 406, Praha 4

- Husí paštika s bylinkami a fíkovým dipem s opečeným toustem 95 Kč

- Husí kaldoun s játrovými knedlíčky 49 Kč

- Restovaná husí játra na víně s rozinkovou rýží 129 Kč

- 1/4Pečené husy na jablkách a kmínu s červeným a bílým zelím a variací knedlíků 249 Kč

- Domácí švestkový koláč s drobenkou 49 Kč

- Svatomartinský pivní speciál 13° 34 Kč/0,5l