Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany. Když skála v zimě zamrzne, mezi pomyslnými píšťalami se vytvoří krystalické tvary. "To nás oslovilo, řekli jsme si, že nechceme do katedrály přinést samostatný designový artefakt, ale chceme pro katedrálu vytvořit z křišťálu šperk," řekl ve čtvrtek Olah novinářům. Skleněná část varhan bude vznikat v české sklárně.

Varhany v katedrále sv. Víta.
Pro nové varhany jsou vyrobeny dvě pětiny píšťal. Lidé si je rádi adoptují

Podle vizualizace nástroje, kterou Olah představil, jsou varhany na kruchtě v chrámu umístěny tak, aby z pohledu zdola nezakrývaly barevnou vitrážovou rozetu. Tuto podmínku si při spolupráci kladli památkáři.
Olah uvedl, že snahou designérského týmu bylo doplněním skleněných prvků vyzdvihnout rytmus píšťal a potlačit samotný nástroj, tedy varhanní skříň. Sklo bude jednoduchých tvarů, vychází z tvarů samotných píšťal, které by se jeho prostřednictvím měly jen mírně rozzářit. Skleněné prvky podle Olaha nebudou světelnými efekty soupeřit s rozetovým oknem.

Vedle originálního designu je unikátní také přívod vzduchu. Umístění varhan neumožňuje standardní přívod vzduchu spodem, nové technické řešení vyvíjí autor varhan Gerhard Grenzing a bude poprvé použito u našich varhan, řekl organolog a manažer projektu Štěpán Svoboda.

V pondělí odpoledne byla v katedrále svatého Víta za účasti kardinála Dominika Duky podepsána smlouva  s vítěznou firmou (Gerhard Grenzing S.A.) na výrobu majestátního nástroje Svatovítských varhan.
V Rudolfinu se uskuteční koncert ve prospěch varhan do sv. Víta

Varhany, které mají ve 21. století dokončit stavbu katedrály, vznikají proto, aby zaplnily zvukem celý chrám. Současné varhany jsou podle odborníků dobře slyšet v křížové lodi, ale v hlavní lodi hlasitost dramaticky klesá. Cena za nový nástroj má být přibližně 80 milionů korun včetně prací, které se musejí pro instalaci tisíců píšťal udělat.

Organizátoři uvedli, že částka bude oproti původním předpokladům vyšší i proto, že nástroj bude muset být obohacen o některé rejstříky. Ve veřejné sbírce se vybralo 66 milionů korun, sbírka bude ještě pokračovat. Organizátoři uvažují o vypsání soutěže na skladbu, která by měla zaznít při prvním veřejném hraní nástroje. Organolog Svoboda řekl, že po dokončení všech součástí nástroje a vyzkoušení jeho zvuku budou varhany převezeny v roce 2020 do katedrály, aby v pozdním jaru poprvé zahrály v chrámu.

Katedrála svatého Víta
V katedrále se zkoušel zvuk píšťal do nových varhan