Říjen 2019, to je termín, kdy se poprvé Katedrálou Svatého Víta rozezní nové varhany. Svatostánek tak konečně získá monumentální nástroj, sestaví ho španělská firma Gerharda Grenzinga.
Soutěž na zhotovitele probíhala od loňského roku.

Na počátku dubna začaly první přípravné práce

Přihlásily se do ní čtyři varhanářské firmy. „Kromě referencí firma Gerharda Grenzinga dodala návrh vysoké technické a umělecké kvality," okomentoval rozhodnutí Štěpán Svoboda, organolog a zároveň člen hodnoticí komise.

Na počátku dubna v katedrále začaly první přípravné práce. Stěny a klenba západního kůru se čistí a konzervují, současně dochází k drobným opravám růžice. Krátce po podpisu smlouvy začne samotná stavba nástroje. Firma bude pracovat nejdřív virtuálně prostřednictvím počítačové techniky, od září se pak rozběhnou práce na vlastních varhanách. Veškeré části by měly být hotové příští rok v říjnu, na cestu do Prahy se pak vydají v srpnu roku 2019. O dva měsíce později je naplánováno jejich požehnání.

Na nástroj se skládají lidé

Zhotovení nového nástroje si vyžádá investici 80 milionů korun. Část prostředků by měla pokrýt celonárodní sbírka pořádaná Nadačním fondem Svatovítské varhany. „Je na nás, abychom v době míru a svobody naplnili odkaz našich předků, zejména Otce vlasti Karla IV., a symbolicky katedrálu dokončili," připomněl iniciátor projektu kardinál Dominik Duka.

Prvním milionem přispělo Pražské arcibiskupství. Doposud se podařilo vybrat 32 procent celkové částky. Na varhany přispělo například několik desítek měst a obcí. „Jít cestou národní sbírky je symbolické vzhledem k tradici, kterou má kolektivní úsilí v české historii," vysvětlil důvody veřejné sbírky kardinál Duka. „Díky veřejné sbírce se postavila nejen budova Národního divadla, ale byla také hlavním zdrojem financování stavby svatovítské katedrály v 19. století," dodal.

Píšťaly vysoké i sedm metrů

Podoba nových varhan bude inspirovaná francouzskými vlivy a umožní hrát jak klasickou hudbu, tak i současnou varhanní tvorbu. Nástroj dostane 96 rejstříků (řad píšťal), tedy o 38 více, než mají stávající, a čtyři manuály neboli klaviatury.

Celkem budou varhany disponovat pěti tisíci píšťalami. Nejmenší bude měřit sedm milimetrů, nejdelší přesáhne délku sedmi metrů. Varhany do metropole přiveze osm kamionů, jejich hmotnost totiž přesáhne 20 tun.

Varhany v chrámu sv. Víta. Infografika.