Svatomartinský košt v pátek začíná na Staroměstském náměstí v Praze. Od 5. do 15. listopadu nabídne zábavný program, jehož součástí bude i koštování vína, které začne 11. listopadu. Připraven je program pro milovníky lidových písní a tanců.

Součástí akce jsou také tradiční trhy. Podle pořadatelů budou moci návštěvníci ve 30 stáncích ochutnat produkty z medu, pražené královské mandle či speciality z Maďarska, Francie či Itálie. Na náměstí vystoupí několik kapel, taneční skupiny a své umění předvedou šermíři a kejklíři.

Dorazí sv. Martin

Hlavní program se chystá 11. listopadu na den svatého Martina. Za zvuku fanfár by tam měl dorazit svatý Martin s průvodem, rozhazovat sníh a zlaté dukáty a připíjet si s návštěvníky ze zlatého kalichu.

Tradice Svatomartinského vína vychází z dávného zvyku připíjet si na den svatého Martina poprvé novým mladým vínem a sahá prý do 18. století. Zatímco dříve šlo spíše o lokální záležitost některých vinařských oblastí, je toto víno poslední dobou uznávané po celé republice. Vinařský fond ČR totiž tuto známku koupil před několika lety od vinaře Jiřího Kopečka z Valtic a začal ji prosazovat. Mimo Česka je o ni zájem prý také na Slovensku a v Polsku.

Vlastníci nové známky se netají inspirací francouzským beaujolais, které také přichází na trh v listopadu. Víno je podle odborníků určené k rychlé konzumaci a nehodí se pro archivování. Znalci na svatomartinských vínech oceňují svěžest a ovocné aroma. Každý nový ročník je obvykle spojen se zábavními akcemi, které provázejí koštování.