Kvůli omezením proti epidemii covidu-19 a zvýšenému průtoku ve Vltavě se ale neuskutečnila původně plánovaná regata veslic ani otužilecké plavání. Kvůli nesouhlasu primátora hlavního města Zdeňka Hřiba (Piráti) sešlo i z plánovaného přeletu vojenských letounů nad Karlovým mostem.

Ministerstvo zdravotnictví pořadatelům udělilo výjimku na uspořádání slavností, i když současná epidemická situace zatím neumožňuje velká shromáždění. V dřívějších letech Navalis navštěvovalo až 25 tisíc lidí.

Minulý rok už slavnosti zasáhl covid

Loni už se akce konala kvůli epidemii covidu-19 v zúžené podobě. Včetně pořadatelů se jí zúčastnila jen povolená stovka lidí a desítky přihlížejících. Další ji mohli sledovat on-line. Stejnou možnost měli zájemci i letos.

První svatojánské slavnosti se konaly v roce 1715. Letos se v Praze uskutečnily potřinácté v obnovené tradici. Po mši na Pražském hradě vyrazilo svatojánské procesí přes Karlův most ke kostelu křižovníků na Starém městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Program měl být bohatší

Organizátoři původně plánovali seskoky parašutistů a přelet vojenských letounů nad Karlovým mostem. Plán se ale nelíbil primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), který ho označil mimo jiné za neuctivý k historickému centru města a nevhodný ve spojení s církevní tematikou.

V minulosti bývaly součástí slavností také ohňostroj, otužilecké plavání či regata veslic, ani ty se ale letos neuskutečnily.