Šaty, výzdobu i kadeřnici seženete zpravidla i měsíc dopředu, ale pokud se chystáte vstoupit do manželského svazku například v létě, je nyní ten nejvyšší čas, abyste si zarezervovali termín.

V Praze je několik velmi atraktivních míst, která si snoubenci za ta léta oblíbili. Jedním z nich jsou Havlíčkovy sady v druhém městském obvodu. Viniční altán, ve kterém se svatby konají, se nachází uprostřed vinice a svatebčanům se z tohoto místa naskýtá nádherný výhled na hlavní město.

Další výhodou této lokality jsou právě zmíněné vinice. Víno z nich jistě přispěje k památnému okamžiku, jakým je svatební obřad. Ve Viničním altánu budete oddáni až do konce září a za obřad zaplatíte správní poplatek tisíc korun.

Divadlo pro movité

Pokud jste milovníci divadla, můžete si váš svatební den vychutnat přímo v divadle. A věřte, že pokud tak učiníte, zažijete nenapodobitelnou atmosféru.

Tuto možnost v hlavním městě nabízí například Stavovské divadlo v Praze 1, které je považováno za jedno z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Své „ano“ si snoubenci mohou říci buďto přímo na jevišti či v Mozartově salónku. Za svatbu na prknech, co znamenají svět, si však musíte značně připlatit. Obřad vás zde vyjde na devadesát tisíc.

A pokud hledáte něco opravdu výjimečného a ze dvou výše zmiňovaných byste si nevybrali, můžete se se svou drahou polovičkou vydat do Trojského zámku v Praze Troji.

Lze si pronajmout jak tento celý barokní zámek, či jeho část. Vyhledávanými místy pro svatbu jsou Císařský sál, čínský salónek, zámecká kaple či za dobrého počasí můžete využít francouzskou zahradu s kašnou a vodotryskem pro působivé svatební fotografie. Obřad vás vyjde na dvacet tisíc a v ceně je zahrnuto parkoviště pro dvacet osobních aut, pronájem prostor a zázemí pro matriku.

Ceny jsou různé

Také ceny prstýnků jsou v Praze velmi odlišné. Před časem je vybíral také pár snoubenců z Prahy 8 Jan Matouš a Tereza Markvartová.

„Obešli jsme zhruba šest míst. Tam, kde jsem kupoval zásnubní prsten, jsem měl slevu 20 procent. Zde nám prodavačka spočítala cenu za prsteny z bílého zlata s malým briliantem v prstenu pro snoubenku na bezmála 15 tisíc už i s započítanou slevou. Nakonec jsme ale pořídli jen o pár kilometrů dál podobné prstýnky o pět tisíc levněji,“ sdělil Jan Matouš.

Upozornil na to, že byly i místa, kde se ceny šplhaly ke 30 tisícům. „To už bylo mimo naše možnosti, chtěli jsme se vejít do 16 tisíc, a to se nám nakonec povedlo s velkou rezervou,“ uzavřel spokojeně Matouš.

Čtěte také: Sňatek lze uzavřít na střeše divadla i na rozhledně

VERONIKA VALENTOVÁ, LUKÁŠ MAREK