Na některých místech se oddávalo od rána až do večera. Jinde si ale svatebčané vdavky nakonec rozmysleli, a síně zely prázdnotou.

Magické, ale ne vhodné

„Na jaře se informovalo ohromné množství párů. Když se ale do věci vložili numerologové a tvrdili, že toto datum není pro uzavření manželství nejlepší, většina z nich si to rozmyslela,“ řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Právě v šestém městském obvodu se konala pouze jediná svatba.

Kristián a Barbora, kteří se nechali oddat v kostele sv. Mikuláše, ale termín svatby zvolili právě proto, že před ním astrologové varovali. „Chtěli jsme prolomit smůlu. Na data totiž nevěříme,“ řekl Deníku pár těsně před tím než nasedl do kočáru a vydal se na projížďku Prahou.

Ani jeden obřad se podle mluvčího Samuela Truschky nekonal v Praze 13.

V Grébovce a v botanické

Naopak rušno měli v Praze 2 nebo 7. „Dnešní datum přilákalo ke svatbě také hodně párů v Praze 2. Jedním z krásných míst, kde dnes budu oddávat je viniční altánek na Grébovce. Sňatek zde bude mít dokonce i jedna ze zaměstnankyň našeho úřadu," upozornila starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše nelákala snoubence jen obřadní síň Nad Královskou oborou, kde si své ano řeklo šest dvojic, ale také botanická zahrada. Tady oddali pět novomanželů.

Ani v Praze 4 nebyl zájem nijak přemrštěný. Na jaře, kdy byl nejlepší čas na registraci, to však vypadalo, že párů bude mnohem víc.

„Svatbu jsme původně chtěli mít právě devátého září, protože jsme se s partnerem v tento den před třemi lety seznámili. Nakonec jsme se ale báli, že by bylo všechno na rychlo, protože v ten den se určitě bude chtít brát velká spousta lidí, a zvolili jsme si jiný termín. Vždyť na datu zdaleka nezáleží tolik, jako aby se ti dva měli rádi,“ řekla Jindra Hanzalová z Prahy 4.

LUCIE BOHÁČOVÁ, LUKÁŠ MAREK

close zoom_in Číslůmse věřit nedá

Devátého devátý dva tisíce devět. Datum plné devítek, které si pro svůj den D opět volily desítky páru.

A přestože byla na některých radnicíchstředa naplánována jako úřední a oddávat se nemělo, matrikáři nakonec ustoupili a vzhledem k vyjímečnosti termínu starostové přece jen sňatky uzavírali.

Kdyby se však do dat nemíchali numerologové, svateb by mohlo být ještě více. Jelikož aletento den štěstí do společného života nevěstil, snoubenci mnohdy od nápadu ustoupili.

Opět se ale ukazuje jedna věc. Termínům se tak úplně věřit nedá. Vždyť jak potvrdili někteří úředníci na žižkovské radnici, před deseti lety astrologové datum 9.9 1999 doporučovali, ale teď je polovina ze svazků rozvedených.

LUCIE BOHÁČOVÁ