Černobílý snímek prvního českého prezidenta doplněný nápisem „Havel navždy" zastupitelce údajně není trnem v oku z ideologických důvodů. Dle jejích slov však není vhodné jím dlouhodobě zakrývat národní kulturní památku.

O ideologickém podbarvení požadavku ale nepochybuje většina jejích kolegů zastupitelů. Z lavic klubu TOP 09 zaznělo, že by se KSČM měla hanbit za výstavu, kterou uspořádala na památku vůdce Severní Koree Kim Čong-Ila.

„Žádám jeho odstranění," prohlásila zastupitelka hlavního města za KSČM Marta Semelová v interpelaci na radního pro kulturu Jana Wolfa. Mínila tím velkoplošnou podobiznu Václava Havla zavěšenou u příležitosti 25. výročí sametové revoluce na průčelí historické budovy Národního muzea.

Marta Semelová„Je to stejně nevhodné, jako památkáři kritizovaná čínská výzdoba Staroměstského náměstí u příležitosti příchodu nového lunárního roku," vysvětlila Semelová. Více se dočtete ZDE.

Wolf na místě odmítl interpelaci řešit. „Obraťte se na živnostenský odbor," doporučil Semelové, která je známá svými extrémistickými výroky a obhajobou komunistické éry Československa včetně 50. let.

Exprimátor Tomáš Hudeček (nestr., dříve TOP 09) chtěl reagovat doporučením, aby komunisté odstranili ze svého sídla v ulici Politických vězňů výstavu o diktátoru KLDR Kim Čong-Ilovi. Předmětná fotografie je dílem Oldřicha Škáchy, který Havla fotografoval od 70. let v kruhu rodícího se disentu.

Portrét Václava Havla na budově Národního muzea je dílem Oldřicha Škáchy. Fotografie s textem Havel navždy byla umístěna na budovu k příležitosti 25. výročí 17. listopadu.