Zakladatelky promýšlely Půjčárnu už od prosince loňského roku, vše se ale zrealizovalo až letos v srpnu. „Na okamžik prvotního nápadu si pamatuji naprosto přesně. Můj syn měl angínu a už několikátou noc nespal. Potřebovala jsem vypnout a šla běhat. Vyvětrala jsem si dokonale hlavu a najednou ta myšlenka přišla, z ničeho nic. Nikdy jsem o podobném systému půjčování neslyšela a měla jsem pocit, že si často něco potřebuji půjčit. Zároveň mám i doma spoustu věcí, které by si častější využití naopak zasloužily,“ popsala začátky jedna ze zakladatelek Natalie Halmanová.

Web měl ze začátku život usnadnit především rodičům. „Vím, že maminkám na mateřské se hodí každá koruna navíc. Každopádně mi bylo jasné, že sama myšlenku nemohu zvládnout zrealizovat, takže jsem okamžitě volala sestře. S ni si pracovně i osobně rozumím nejvíc a ona na ten nápad kývla a mohly jsme se do toho pustit,“ dodala Natalie.

Pujcarna.cz funguje na jednoduchém principu. Buď si chcete něco zapůjčit nebo chcete něco vy půjčovat. Pokud například potřebujete akutně vrtačku, stačí jen zadat polohu a slovo vrtačka do vyhledávání. Jestliže byste rádi vydělali pár korun půjčováním, stačí přidat nabídku. Cenu i takzvanou jistinu, aby vám lidé předmět nezničili, si určíte sami. Jedinou podmínkou k půjčování je registrace.

Návštěvníci Půjčárny zatím nejvíce vyhledávají nářadí, sportovní potřeby, společenské oděvy, potřeby pro děti, ale i výbavu pro cestování od boxu na auto až po stany. „Půjčovat lze všechno, co odpovídá obchodním podmínkám, takže téměř všechno a míra zvláštnosti je individuální. Jeden pán vložil jako nabídku sám sebe, to je sice pěkné a originální, ale není to možné. Máme na webu například zajímavé potřeby pro zvířata, sumo kostým či přístroj na pečená lízátka,“ vysvětlila zakladatelka webu pujcarna.cz.

Cíl Půjčárny je ukázat lidem, že mohou o věcech uvažovat jinak. „Půjčovat si běžně věci, které používají jen nárazově, nebo je potřebují v určitém období svého života. Zároveň nabídnout lidem možnost, aby jejich věci, a tím pádem i oni, mohli vydělávat. Hodně stavíme na lokálním vyhledávání na mapě. To znamená, že pokud se vám rozbije vrtačka, pár kliků by vás mělo dovést k jednoduchému zapůjčení ve vaší blízkosti. A to je náš cíl,“ uvedla Natalie Halmanová.