Zatímco v pátek ráno státníci přijížděli, na Hradčanském náměstí demonstrovalo několik desítek aktivistů. Podporovali Evropskou unii a chtěli zrušení práva veta jednotlivých členských států. Mávali unijními i ukrajinskými vlajkami, na jednom z transparentů bylo například napsáno: "Stop Putin now" (Okamžitě zastavte Putina) a nechyběla ani maketa nahého Vladimira Putina sedícího na záchodě.

Pražský hrad, 7. 10. 2022. | Video: Deník/Radek Cihla

Jako první dorazila předsedkyně Evropského parlamentu (EP) Roberta Metsolaová, která apelovala na společné řešení vysokých cen energií i na další pomoc Ukrajině.

Na místě byli také lidé protestující proti ruské agresi na Ukrajině i příznivci celoevropského politického hnutí Volt, které usiluje o eurofederalismus a politiku přesahující hranice států. Některé politiky vítali potleskem, na maďarského premiéra Viktora Orbána naopak pískali.

S demonstranty se přišel pozdravit litevský prezident Gitanas Nauséda. "Řekl jsem jim, že Ukrajina má naši plnou podporu, tito mladí lidé mají naši podporu," řekl poté novinářům.

Vedoucí představitelé EU v pátek hovořili o unijní reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině a pokračujícím konfliktu včetně částečné ruské mobilizace či nedávné ruské protiprávní anexe čtyř ukrajinských oblastí. Šéf diplomacie EU Josep Borrell požádá lídry členských zemí o brzké schválení další společné platby za zbraně pro Ukrajinu.

Lídři zemí EU měli na programu také diskusi o zajištění cenově dostupné energie pro domácnosti a podniky, kde mají státy zatím různé pohledy na možná řešení. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se EU musí domluvit na krocích ke snížení cen energií, například na zastropování ceny plynu využívaného k výrobě elektřiny. Na společné řešení vysokých cen energií apelovali při příchodu na jednání například zástupci zemí ze severu Evropy nebo polský premiér Mateusz Morawiecki, podle kterého Německo musí odložit svůj egoismus.

Summity jako reklama na Českou republiku

Fiala doufá, že jednání budou mít konkrétní dopady. Dvoudenní jednání na Pražském hradě po dnešní schůzce lídrů Evropské unie ocenili i Michel a Von der Leyenová.

"Na základě zpětné vazby bych chtěl říct, že se oba dny v Praze povedly," uvedl Fiala. Jednání měla smysl a český premiér věří v jejich konkrétní dopady. "Oba dva dny byly myslím reklamou na Českou republiku a jsou důkazem, že naše země má nyní v zahraničí potřebný kredit a důvěru partnerů," doplnil.

Michel poděkoval za vřelé přijetí v Praze a skvělou organizaci. "Ve čtvrtek jsme tu poprvé měli 44 zemí, které sdílejí společnou ambici pracovat v zájmu míru, stability a prosperity. Byla to příležitost si vzájemně naslouchat a rozpoznávat, jak se můžeme lépe pochopit a koordinovat, to vše na bází rovnosti," uvedl. Výhodou formátu EPC podle něj je, že není nijak institucionalizovaný a díky tomu je flexibilní.

Von der Leyenová označila přijetí v Praze za skvělé, líbilo se jí i prostředí Pražského hradu. "Byly to nádherné dny, budeme na ně dlouho vzpomínat," řekla.