Český hydrometeorologický ústav má po celé republice rozesety stanice, kde hladinu spodních vod měří. Na čtyřiceti procentech míst je už velmi špatná situace. Podle hydrometeorologů je hladina spodních vod na nejhorší úrovni od roku 1971, kdy začali odborníci tento údaj sledovat. Lidé nejčastěji pociťují pokles hladiny spodních vod úbytkem vody ve studních. „Pražanů se to tedy celkově moc nedotkne, i když v okrajových částech je stále hodně chatařů, kteří vodu ze studny využívají. A těm to způsobuje problém,“ říká Dagmar Pavlíková z hydrometeorologického ústavu.

Spodní vody víc nebude

Stejný problém však mají i tisíce obyvatel okrajových částí Prahy a navazujících okresů. Situaci na mnoha místech na periferii města zhoršuje stavba dálničního okruhu, kdy při hloubení štol často dochází ke stržení pramenů, a tím pádem i k úbytku vody ve studních. Takovou zkušenost mají například v Komořanech majitelé minimálně dvou studní, a to kvůli stavbě tunelu nad Točnou. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je za stavbu okruhu odpovědné, nyní bude škodu na studních řešit přivedením vodovodu. „V současnosti čekáme na udělení stavebního povolení pro chatu a rodinný dům v ulici Podlesní,“ řekl Deníku za ŘSD Zdeněk Selichar.

Za kritický nedostatek spodní vody může i letošní teplé počasí v kombinaci s minimemsrážek. Nejhůře je na tom západní část Středočeského kraje. „Obecně v této oblastí prší nejméně z míst v okolí metropole, ale letos to je extrém,“ poznamenala Pavlíková. K výraznému zvýšení hladiny spodních vod podle ní v nejbližší době nedojde. „Muselo by vytrvale několik dní pomalu pršet. A to během následujících měsíců neočekáváme,“ dodala Pavlíková. Bouřky nemají na spodní vodu velký vliv, protože většina srážek steče do kanalizace nebo maximálně pomůže vegetaci.

Pitné vody je zatím dost

Praha - Nedostatek vody se letos odrazil také na povrchových vodách. Ačkoliv voda v kohoutcích Pražanům chybět určitě nebude, poklesy hladin vodních toků lze poznat například na vltavské kaskádě. „Sucho je patrné na všech povrchových tocích v České republice. Pražané se o něm mohou přesvědčit například na přítocích Vltavy v Praze, mezi které patří třeba Botič, Rokytka nebo Litovický, Motolský, Kunratický, Libušský a Dalejský potok,“ uvedl za Povodí Vltavy vodohospodářský dispečer Michal Veverka.

Na minimálních hodnotách je také hladina Vltavy. Například Chuchlí nyní teče 50 kubíků za sekundu. „V létě sice nejde o výjimečný stav, ale dlouhodobý průměr měsíce srpna je kolem 100 kubíků,“ dodal Veverka. V centru Prahy se však výška hladiny Vltavy příliš nemění, protože je závislá na jezech. Nízké průtoky jsou vidět i na tocích v okolí Prahy, například na Sázavě a Berounce. „Berounkou nyní protéká 14 kubíků za sekundu,“ informoval Veverka. Sucho je patrné i na nižší hladině celé vltavské kaskády.

Sucho se naopak nedotklo vody, která teče Pražanům z kohoutků. „I kdyby bylo celé léto suché počasí, nebudou s dodávkami pitné vody žádné problémy. Proto není nutné přijímat žádná opatření na omezení spotřeby pitné vody,“ uvedla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková. Podle ní v létě v Praze spotřeba vody spíše klesá. „Lidé vyjíždějí o víkendech na chaty a chalupy,“ popsala důvody nižší spotřeby Dvořáková. (hav)

Potíže Cholupických

Cholupice, Točná -V Cholupickém potoce v Praze 12 a Skalním potoce v Praze 16 voda postupně doslova zmizela před očima. Oběma případy se zabývá inspekce životního prostředí kvůli podezření, že za to může stavba dálničního okruhu. Na špatnou situaci před několika měsíci upozornili Pražský deník místní obyvatelé. „Loni se vlivem sucha koryto potoka změnilo na několik tůněk, kde živořily stovky larev mloka skvrnitého a tisíce blešivců. Když jsem se byl na potok podívat nyní, v korytu bylo sice více vody než v posledních letech, ale larvu mloka jsem našel pouze jednu a blešivci vymizeli úplně,“ popsal nedávno stav Cholupického potoka Jaroslav Čada z Prahy 12.

Ačkoliv vodu do potoka investor vrátil v dubnu letošního roku, život v něm zatím chybí. Situací se nyní zabývají úřady i inspekce životního prostředí. „V budoucnu nelze vyloučit případné správní řízení s příslušnou firmou,“ uvedl při místním šetření v červenci pracovník inspekce Karel Kerouš. (hav)