Hlavní část oslav v areálu Kampusu Hybernská má na programu až do večera kromě volby krále majálesu také studentská hudební a divadelní vystoupení, čtení poezie a promítání studentských filmů. Zájemci si mohou prohlédnout výstavy, stánky s prezentacemi studentských spolků a občerstvením. K sezení připravili organizátoři ve dvoře areálu množství dřevěných palet.

Letos jde o šestý ročník Studentského Majálesu. V předchozích letech se hlavní slavnost konala v Karolinu. Podnětem pro založení tradice této oslavy byla nespokojenost s komerčním přístupem hudebního festivalu Pražský Majáles v Letňanech, na který se platí vstupné. Na Studentský Majáles se může přijít podívat každý zdarma.

„My jsme byli nespokojeni s organizací Pražského Majálesu, který je brán spíš jako hudební festival, tak jsme chtěli vytvořit něco na principu od studentů pro studenty, kde se studenti budou moct prezentovat,“ řekla ČTK organizátorka Adéla Marková. „Chtěli jsme zachovat koncept ze šedesátých let, kdy to fungovalo právě na tom principu od studentů pro studenty,“ dodala.

S učiteli si nikdo nebude vytírat zadek

Dopoledne se z náměstí Václava Havla u Národního divadla se průvod vydal směrem na Karlovo náměstí, Ovocný trh a dál do Hybernské ulice. Mezi pochodujícími byli k vidění například studenti pedagogické fakulty, kteří si z toaletního papíru vyrobili sukně a čelenky ozdobené srdíčky.

„Vadí nám, že učitelské povolání ještě pořád není moc vážené. Tak jsme chtěli ukázat, že si s učiteli nikdo nebude vytírat zadek a zároveň, že máme pro všechny lásku,“ řekla jedna z účastnic ČTK. Mezi kostýmy se objevil také třeba český kroj nebo vysokoškolačka přestrojená za bájného římského boha Fauna, která tak protestuje proti kácení lesů.

Více stromů, méně idiotů

Někteří studenti nesou transparenty s hesly jako „Zabijeme planetu“, „Zelená je tráva, na stejky je kráva,“ či „Sucho, co?“ nebo „Více stromů, méně idiotů“. Průvod doprovázela hudbou studentská kapela.

Studenti se v centru Prahy několikrát zastavili. „Na první zastávce na Karlově náměstí budou vystupovat básníci a bude tam malý vstup od našich organizátorů. Na druhé zastávce na Ovocném trhu bude královská soutěž a na třetí zastávce v kampusu v Hybernské vystoupí akrobaté v doprovodu kapely od Sametového posvícení,“ řekla ČTK Marková.

V Praze se v sobotu 27. dubna konal již jeden majáles, který se vydal průvodem z křižovatky ulic Jungmannovy a Vodičkovy na Strossmayerovo náměstí a ze stanice metra C Vltavská směrem do Letňan. Tam až do pozdních hodin hrály na třech pódiích hudební skupiny. Další majáles byl v Praze v úterý. Připravili ho studenti vysokoškolského kampusu v Dejvicích.