„Máme tak vlastně důkaz toho, že plánovaná jižní varianta vedení okruhu je neprůchodná. Magistrát ji nepřipravuje řádně, jak by měl a Nejvyšší správní soud pak jeho rozhodnutí ruší,“ řekl Deníku starosta Suchdola Petr Hejl.

On i další lidé už proti jižní variantě protestují několik let a prosazují variantu severní, která vede dál od obydlených částí a navíc by měla být i finančně méně nákladná. Tato tvrzení však vedení města odmítá, podle nich je dnes jižní varianta v takové fázi rozpracovanosti, že není možné uvažovat o jiné.

Magistrát zatím nechtěl rozhodnutí příliš komentovat. „Nejdříve počkáme, až budeme mít rozhodnutí soudu písemně v rukách, do té doby nemá cenu se dále vyjadřovat,“ sdělil radní hlavního města pro oblast dopravy Radovan Šteiner (ODS).

Pochybení v posouzení vlivu Zásad územního rozvoje ale potvrdil i mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) František Emmert.

„Soud shledal pochybení i v chybějícím posouzení vlivu Zásad územního rozvoje na evropsky významnou lokalitu Kaňon Vltavy u Sedlce. Chybou bylo i to, že se provedené vyhodnocení vlivů na životní prostředí nezabývalo vlivem jednotlivých částí stavby na konkrétní dotčená území,“ řekl Emmert serveru Aktuálně.cz, který o rozhodnutí informoval jako první.

Není to první úspěch Suchdola, v letošním roce už například ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo územní povolení na část obchvatu mezi Suchdolem a Březiněvsí.

„Určitě to neznamená, že máme vyhráno, ale budeme se snažit dále. Počkáme, jaké bude uzemní rozhodnutí na další část okruhu, a pak uvidíme dále,“ řekl dále starosta Hejl.

Tak jako tak, stavba nabírá další zpoždění. Podle původních plánů měla být severozápadní část uvedena do provozu již v roce 2011, pak se termín posunul na rok 2013, ale ani ten nyní není vůbec reálný. Pravdou je také, že na stavbu by v tuto chvíli zřejmě ani nebyly finanční prostředky.

Z průtahů je tak nespokojeno například vedení Prahy 6, které si od okruhu slibuje značné odlehčení dopravy na území městské části. „Už včera bylo pozdě. Komunikace jsou tak přetížené, že jakékoli další odkládání je katastrofa,“ okomentoval ve čtvrtek situaci starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS).

Jelikož bylo rozhodnutí NSS čerstvé, nestihl se ještě s podrobnostmi seznámit. „Četl jsem zprávu jen v médiích. Doufám, že soud tak nerozhodl proto, že by došlo k nějakému pochybení ze strany hlavního města respektive příslušných odborů. Byl bych velmi nerad, aby to bylo nečí zanedbání,“ dodal.