Česko podle Su Ťij pomohlo Barmě v cestě od autoritářského režimu k demokracii už v minulosti. Disidentka a opoziční politička proto doufá, že Praha bude mezi podporovatele její země patřit i nadále. Sešla kvůli tomu i s prezidentem Milošem Zemanem, ministrem zahraničí Janem Kohoutem a se zástupci Senátu a u všech cítila vyjádření podpory.

„Vláda zneužívá média i internet. Šíří o nás záměrné lži, a tím nás poškozuje. Potřebujeme, aby se zástupci západních zemí ptali naší vlády, jestli opravdu podpoří změnu ústavy," uvedla disidentka při setkání se senátory. Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) k tomu řekl, že demokratickou ústavu považuje za nutnost a že čeští představitelé jsou nadále připraveni politickým tlakem přispívat k jejímu vzniku.

Su Ťij také řekla, že v Praze cítila podporu mimo jiné i proto, že si Česko prošlo v minulosti podobnou zkušeností. Podle Su Ťij je ale Barma ve složitější situaci než bylo Československo před 20 lety, protože kromě přechodu od autoritářského režimu se potýká i s problémy s etnickými menšinami.

Těžký přerod střední Evropy

Barmská disidentka podotkla, že kromě Česka navštívila také Polsko a Maďarsko, aby mohla lépe nabrat zkušenosti, které země střední Evropy nabraly při transformaci z autoritářského v demokratický režim. „Byl to těžký přerod a někdo by mohl říct, že nebyl zcela dokončen. Ale tyto země jsou mnohem dál, než jsme my v Barmě," řekla Su Ťij.

„Už sama skutečnost, že jste měli problémy, je pro nás lekcí. Díky tomu si uvědomujeme, že transformace je zřídka zcela bezproblémová. A to nám pomůže se vypořádat s našimi vlastními problémy," uvedla dále barmská disidentka. Podle ní by pro Barmu bylo horší, kdyby středoevropské státy prošly transformací zcela hladce a bez chyb. Vyvolalo by to totižotázky, proč to je někde ve světě možné a v Barmě nikoli.

Za základní krok pro demokratizaci Barmy označila změnu ústavy. Tu ale podle ní půjde jen obtížně změnit, protože pro úpravu je třeba hlasy více než 75 procent poslanců. Zároveň ale ústava dává armádě pevný podíl 25 procent členů v zákonodárném sbo­ru.

Su Ťij oznámila, že její strana chce do konce září jednat se zástupci etnických menšin o tom, zda se budou snažit o úpravu současné ústavy, nebo předloží návrh zcela nového dokumentu. Návrh by chtěla vypracovat do konce roku.