Kdysi tu býval známý zimní stadion. Hned vedle oblíbená diskotéka. Nyní levá strana pražského ostrova působí zchátrale a opuštěně. To ta pravá je na tom o poznání lépe. Tenisové kurty a skatepark stále lákají k návštěvě. Nejvíce zájmu v těchto dnech pociťují tamější hřiště na plážový volejbal koná se tu totiž mezinárodní turnaj.

Co se však se Štvanicí stane až hráči dohrají své zápasy a fanoušci nebudou mít důvod se do areálu vracet? Už teď sem lidé chodí na tenis velmi sporadicky, a tak sportovní pověst ostrova zachraňují pouze mladíci a několik slečen na skateboardech. Většina Pražanů sem ale zabloudí málokdy.

Ostrovu chybí funkční infrastruktura, problematické jsou i přístupové cesty. Neudržitelného stavu si všiml i magistrát který se chystá k jeho radikální proměně. Spojil své síly s Českou komorou architektů (ČKA) a společně pracují na vypsání architektonické soutěže.

„Je připravená veřejná ideově urbanistická soutěž o návrh řešení využití a rozvoje území ostrova Štvanice v Praze. Veškerá dokumentace byla dnes odeslána na Českou komoru architektů k vyjádření. Jakmile se komora vyjádří, bude soutěž vyhlášena," vyjádřila se včera pro Deník radní Aleksandra Udženija.

Ideová soutěž umožňuje vyjasnění určitých architektonických či urbanistických aspektů komplikovaných územních celků.

„Jde o typ zadání, kdy má architekt úplně volnou ruku. Smyslem soutěže je, aby bylo zužitkováno co nejvíce informací o daném místu a předloženo co nejvíce nápadů na jeho konkrétní řešení," vysvětluje Markéta Pražanová z ČKA.

Výsledná studie může být podkladem pro vypracování stavebních programů nebo pro vypracování podmínek pozdější projektové urbanisticko-architektonické soutěže. Výsledky klání také slouží pro další úvahy o tématu. Podobné architektonické soutěže jsou podle Pražanové efektivní a transparentní. Kvalifikovaní a nezávislí porotci při nich navíc vybírají z desítek různorodých návrhů.

Kdy však skutečně k vypsání soutěže a následné realizaci projektu dojde není zatím známé. „Předběžně je termín odevzdání soutěžních návrhů 9 týdnů od vyhlášení. Ale tyto podrobnosti nejsou finální, vzhledem k tomu, že se ještě musí vyjádřit komora," sdělila radní.

Až bude vše důkladně připraveno, zveřejní se najednou poklady i přesná pravidla soutěže, včetně složení poroty. V té by měli zasedat nejen členové ČKA, ale také další odborníci na architekturu a urbanismu. Konkrétní jména ale zatím k dispozici nejsou. Komora chce tímto opatřením zajistit všem soutěžícím stejné podmínky. Jisté je však to, že pokud budou výsledky ideové soutěže příznivé, vypíše následně magistrát projektovou soutěž. Její vítězný návrh by pak na rozdíl od ideové soutěže měl být pro zadavatele závazný. Tedy, mělo by dojít k jeho následné realizaci. Do proměny ostrova chce hlavní město investovat 450 až 650 milionů korun.

První změny

První změny čekají Štvanici již v nejbližších týdnech. Ještě než se rozhodne o její konečné podobě, plánuje město vybudovat na ostrově sportovní areál určený zejména milovníkům horských kol. Vyrůst by zde měla cyklodráha, jejíž součástí budou i speciálně navržené dřevěné překážky.

Areál je určen všem věkovým kategoriím a spadá pod něho i první oficiální bike škola pro veřejnost pod vedením profesionálních a licencovaných instruktorů.

Na místě bývalého zimního stadiu by mělo vzniknout hřiště s lezeckou stěnou, inline drahami nebo skatepark. „Dirt Jump dráha je světově oblíbeným způsobem doplnění sportovišť pro mládež vyhledávající adrenalinové sporty," upřesňuje Udženija.

Pro nesportovce bude k dispozici oddechová zóna s občerstvením a dětským koutkem, vhodná například pro pořádání pikniků. Pražané si tak budou moci znova vychutnat celosezónní sportovní vyžití i relaxaci na zelené louce.

Historie ostrova Štvanice

Přes ostrov kdysi vedla důležitá obchodní cesta, která spojovala Prahu se severněji položenými oblastmi. Strategická poloha ostrova (tehdy ještě ostrovů přezdívaných Velké Benátky) umožňovala bezpečný přechod nejen obchodníkům, ale také nepřátelským vojskům a armádám. V dobách míru ostrov osídlovali rybáři, převozníci a zelináři. V 17. století se na ostrov vrátily vymýcené stromy a začaly se zde pořádat pravidelné lovy (odtud název ostrova). Na začátku 19. století se na Štvanici přestala lovit zvěř, ve druhé polovině 19. století zde vznikly restaurace a letní aréna. Na ostrově se pořádaly ohňostroje nebo atletické závody a brzy zde začala vznikat tenisová a sportovní hřiště. Ve východní části bylo zřízeno veřejné koupaliště a sluneční lázně. Na západním cípu byla po první světové válce vybudována malá vodní elektrárna. Ve 30. letech 20. století začala výstavba zimního stadionu, zastřešen byl až v o dvacet pět let později. Stadion se stal líhní úspěšných hokejistů a krasobruslařů. Čtyřikrát hostil mistrovství světa v ledním hokeji. Česká republika na něm v roce 1947 získala své první zlato. Na konci roku 2011 byl stadion zdemolován. Na ostrově nyní funguje skatepark, několik tenisových kurtů a hřišť na plážový volejbal. V současnosti ostrov protínají dva mosty (silniční a železniční).