Nový pražský územní plán má vstoupit v platnost v roce 2023 a znamená konec stavební uzávěry, platící na Slatinách už 17 let. Radnice chce proto načrtnout vizi budoucí podoby celé oblasti. Praha 10 připravovala studii od roku 2015 a konzultovala ji s Institutem plánování a rozvoje (IPR). Na výsledné podobě se podíleli i občané Prahy 10.

V lokalitě vznikne tramvajová trať 

V lokalitě by podle studie měla vzniknout obytná zástavba, parky (největší z nich na ploše 9 hektarů). Počítá se s propojením parků kolem Slatinského potoka, Botiče a s rozvojem zelených ploch kolem železničních koridorů.

Kolem zastávek Eden a Zahradní město, které plánuje postavit Správa železniční dopravní cesty, mají vzniknout lokální centra s obchody, službami a P+R parkovištěm. Měla by tu vzniknout i nová tramvajová trať, která povede ulicí U Slavie, pod železničním mostem na Bohdalec, dále na Spořilov nebo do Slatin.

Senátorka podpořila petici 

Proti schválení studie se postavila část obyvatel a opozice. Předsedkyně zastupitelského klubu opoziční koalice Vlasta a senátorka Renata Chmelová podpořila petici spolku Na Slatinách, požadující úpravu studie.

Samotnému schvalování studie předcházelo osm veřejných setkání s obyvateli. Připomínky mohli lidé také radnici adresovat písemně či prostřednictvím sociálních sítí. Některé z podnětů se staly součástí konečné podoby studie.