„V posledních letech stoupá poptávka studentů po pronájmech. Jako nejčastější důvod uvádějí zvýšení kolejného, navíc chtějí mít víc soukromí,“ říká Ivana Marxová z realitní kanceláře Markus-RK.CZ. Tento trend potvrzuje většina oslovených makléřů. „Ano, dávají přednost pronájmu, kde mají větší klid a soukromí, určitou svobodu pohybu,“ souhlasí Robert Sommer ze společnosti Ideal Reality.

Obliba podnájmů je patrná již několik let, přestože po reformě jsou byty ještě žádanější, protože se významně snížil rozdíl mezi cenou za kolej a za podnájem.

Zatímco dříve byli studenti vesměs závislí na rodičích a příležitostných brigádách, dnes je již téměř samozřejmostí, že si při škole najdou stálou práci, která jim zajišťuje stabilní příjem, finanční nezávislost a bohatší možnosti výběru bydlení.

„Na koleji jsem platila měsíčně asi 2400 korun za malý pokoj, který neměl ani umyvadlo. Sprcha a záchod byly společné pro celé patro a vypadaly všelijak. Teď mám za 3000 velikou místnost v čistém bytě, kde jsme čtyři,“ říká studentka, která se letos přestěhovala z koleje do podnájmu. Velká část studentů však na koleje stále nedá nedopustit: „Přijít každý večer do bytu mezi stále stejné lidi by mě nudilo. Tady stačí vyjít na chodbu a mohu si povídat pokaždé s někým jiným,“ říká budoucí právník Lukáš z koleje Hvězda. „Jak se třeba pět lidí vystřídá ráno v koupelně? Vyhovět si na pokoji s jedním člověkem je rozhodně snazší,“ doplňuje medička Zuzana.

Velké byty vedou

Studenti hledají podnájem obvykle do 3500 Kč měsíčně, proto chtějí velké byty pro co nejvíc lidí. To však často odradí majitele bytu nebo přinese potíže tomu, kdo nese odpovědnost a podepisuje nájemní smlouvu. „Zodpovídala jsem za byt 2+1 pro čtyři osoby, ale spolubydlící si sem přiváděli partnery. Někdy nás tu žilo třeba osm, což se nedalo zvládat,“ vypráví Hanka z VŠE.

Ani bydlení na koleji však není bez problémů. Zejména u starších kolejí si většina studentů stěžuje na to, že cena, kterou za ubytování platí, neodpovídá kvalitě služeb.

I přes odliv studentů do pronájmů nemá zájemce o kolej místo jisté. I studenti, kteří hodlají bydlet v podnájmu, si o kolej zažádají a obvykle zde bydlí, než podnájem seženou. Spousta zájemců proto musí čekat na další kola a uvolněné kapacity. Do té doby je nutné si poradit: „Když jsem kolej nedostala hned v září, bydlela jsem tam načerno – v pokoji pro dva jsem jako třetí spala na podlaze,“ vzpomíná Dagmar Plumperlová z filozofické fakulty.

Volná lůžka

Podle mluvčího kolejí a menz Václava Hájka se počet volných míst liší podle jednotlivých budov: „Máme koleje s volnými lůžky, ale i takové, kde nemůžeme hned vyhovět všem vzhledem k velkému zájmu. Zvláště pokud si student požádal pouze o jednu konkrétní kolej a neuvedl náhradní,“ řekl.

Do budoucna lze očekávat ještě větší oblibu podnájmů. Starší koleje nemohou cenově konkurovat levnějším starším bytům, nové luxusní kampusy zase často obývají zahraniční studenti. Je také čím dál běžnější, že mladí lidé studují více škol, a v takovém případě se podmínky pro získání koleje rozšiřují.