Mladí lidé jsou nejčastěji zaměstnáváni jako pomocná síla v restauracích, obchodech nebo kinech. Je to dáno i tím, že obvykle stojí o brigádu na jeden měsíc. Za tak krátkou dobu by se stěží zapracovali tak, aby mohli vykonávat kvalifikovanou či odpovědnější práci. Někteří ale požadují více. Brigádu si tak mnozí vybírají i podle toho, zda se nějak vztahuje k oboru, který studují, anebo k profesi, které by se chtěli v budoucnu věnovat.

O prázdninách si chtějí vydělat

„Na brigády chodím vždycky o prázdninách. Naposledy jsem pracoval v McDonaldu. Je to sice poměrně náročná práce, ale celkem dobře placená. Teď v létě asi budu dělat skladníka nebo pracovníka infolinky, kde mi nabízejí sto deset korun za hodinu, což je docela hodně,“ plánuje na letošní prázdniny Vojtěch Zajíc z Prahy 2. Pro studenty středních škol není při výběru brigády druh práce většinou na prvním místě. Mnohým záleží hlavně na tom, aby si v době prázdninového volna vydělali slušné peníze. Mezi takové patří i Pavel Vraštil. „Bydlím v okrese Praha-východ, takže je pro mě důležité, abych nemusel nikam dojíždět. Pozice pro mě není tak podstatná, pokud dostanu odpovídající peníze. Za méně než šedesát korun bych nepracoval,“ dodává středoškolák Vraštil.

Vysokoškoláci jsou náročnější

„Brigáda musí být ze stejného oboru jako moje škola. Studuji na Českém vysokém učení technickém, konkrétně fakultě strojní, a získané zkušenosti chci jednou zúročit v zaměstnání. Práce taky musí být smysluplná, jako vysokoškolák chci dělat něco pořádného,“ vysvětluje Jan Meca z Prahy 7. Kromě práce, která je jim blízká, se studenti pražských vysokých škol také více orientují na dlouhodobé brigády. „Pracuji jako průvodkyně turistů a neměnila bych. Když jsem někde zaměstnaná, musí mi to něco přinášet. Důležité je taky finanční ohodnocení, dříve jsem pracovala za sedmdesát pět korun na hodinu a zjistila jsem, že je to málo,“ konstatuje Zuzana Kropáčková z Prahy 5.

Firmy zájem studentů těší

Ze stoupajícího zájmu o brigády mají samozřejmě radost firmy, které je mladým lidem nabízejí. Mezi časté cíle studentů hledajících přivýdělek patří například restaurace rychlého občerstvení. „Brigádníkům nabízíme práci v provozu restaurace, jedná se o přípravu jídel, obsluhu zákazníků a úklid. Zaměstnání u nás je vhodné nejen pro studenty, teď před prázdninami je ale největší zájem o brigádu právě mezi nimi,“ řekla Lucie Pancová ze sítě restaurací McDonald’s.

Poměrně široká nabídka

Ostudenty mají zájem také telemarketingové společnosti, které potřebují obsadit hodně pracovních míst. „Práce je pro studenty naprosto ideální. Důležitá je ovšem psychická odolnost, klienti jsou někdy nepříjemní a pracovníci se s tím musí umět vyrovnat. Přesto ale mají o tyto pozice dlouhodobě velký zájem,“ uvedla Věra Dvořáková ze společnosti Telemarketing Prague. Vedoucí na letních táborech Ti, kteří nechtějí trávit léto v Praze, mohou vyzkoušet také práci vedoucího na dětském táboře.

„Hledáme lidi od osmnácti let, samozřejmě je lepší, pokud již člověk má s tábory nějaké zkušenosti, ale není to podmínka. Brigádníci se podílejí hlavně na tvorbě zábavných programů pro děti,“ popsal Zdeněk Radek ze Sekretariátu mládeže.

JAN BRODNÍČEK

#nahled|https://g.denik.cz/59/b5/infografika_studenti_zamestnani_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/b5/infografika_studenti_zamestnani.jpg|Zaměstnávání studentů#
Zájem o studentské brigádníky stále roste

Obzvlášť v létě, v době dovolených, nebo před Vánocemi, kdy je všeobecně nejvíc práce, jsou brigádníci nepostradatelní. Jsou ale stále častěji přijímáni i proto, že se nedostává kvalifikovaných zaměstnanců.

„Na českém trhu práce panuje napjatá situace, firmy mají problémy s hledáním odpovídajících zaměstnanců. Řeší to, aspoň dočasně, právě najímáním brigádníků,“ tvrdí ekonomka Markéta Šichtářová. Zaměstnávání brigádníků má ale také tu výhodu, že se zaměstnavatel nemusí starat o zdravotní pojištění, které za studenty vždy platí stát.

Platy brigádníků jsou nižší

Jejich platy jsou navíc podstatně nižší než mzdy stálých zaměstnanců, najmout brigádníka je tedy po všech stránkách levnější. Pracovat při studiu sice může být náročné, ale z hlediska daní z příjmů se to určitě vyplatí.

Student si totiž může kromě slevy na dani na poplatníka odečíst ještě slevu na studenta, která na rok 2008 činí 4020 Kč. Nevýhodou by pro firmy, ale i pro pracovníka mohla být krátká doba brigády. Například za měsíc se student stačí naučit jen základní úkony, nemůže tedy vykonávat žádnou důležitější a náročnější práci. Nejčastější právní formou vykonávání brigád je dohoda o provedení práce.

Využívá se, pokud doba práce nepřesáhne sto padesát hodin. V praxi může být tato dohoda domluvena písemně i ústně. Nejvýhodnější ovšem je i z toho důvodu, že zaměstnavatel ani brigádník neplatí nejen zdravotní, ale ani sociální pojištění.
ZDENKA DVOŘÁKOVÁ