VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražské studenty zajímá výdělek i zkušenosti

Praha - S blížícími se prázdninami stoupá v Praze zájem o brigády. Zejména pro studenty středních i vysokých škol představují vítanou možnost přivydělat si přes léto nějaké peníze a získat cenné zkušenosti.

26.5.2008
SDÍLEJ:

V létě, v době dovolených, jsou brigádníci nepostradatelní.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Mladí lidé jsou nejčastěji zaměstnáváni jako pomocná síla v restauracích, obchodech nebo kinech. Je to dáno i tím, že obvykle stojí o brigádu na jeden měsíc. Za tak krátkou dobu by se stěží zapracovali tak, aby mohli vykonávat kvalifikovanou či odpovědnější práci. Někteří ale požadují více. Brigádu si tak mnozí vybírají i podle toho, zda se nějak vztahuje k oboru, který studují, anebo k profesi, které by se chtěli v budoucnu věnovat.

O prázdninách si chtějí vydělat

„Na brigády chodím vždycky o prázdninách. Naposledy jsem pracoval v McDonaldu. Je to sice poměrně náročná práce, ale celkem dobře placená. Teď v létě asi budu dělat skladníka nebo pracovníka infolinky, kde mi nabízejí sto deset korun za hodinu, což je docela hodně,“ plánuje na letošní prázdniny Vojtěch Zajíc z Prahy 2. Pro studenty středních škol není při výběru brigády druh práce většinou na prvním místě. Mnohým záleží hlavně na tom, aby si v době prázdninového volna vydělali slušné peníze. Mezi takové patří i Pavel Vraštil. „Bydlím v okrese Praha-východ, takže je pro mě důležité, abych nemusel nikam dojíždět. Pozice pro mě není tak podstatná, pokud dostanu odpovídající peníze. Za méně než šedesát korun bych nepracoval,“ dodává středoškolák Vraštil.

Vysokoškoláci jsou náročnější

„Brigáda musí být ze stejného oboru jako moje škola. Studuji na Českém vysokém učení technickém, konkrétně fakultě strojní, a získané zkušenosti chci jednou zúročit v zaměstnání. Práce taky musí být smysluplná, jako vysokoškolák chci dělat něco pořádného,“ vysvětluje Jan Meca z Prahy 7. Kromě práce, která je jim blízká, se studenti pražských vysokých škol také více orientují na dlouhodobé brigády. „Pracuji jako průvodkyně turistů a neměnila bych. Když jsem někde zaměstnaná, musí mi to něco přinášet. Důležité je taky finanční ohodnocení, dříve jsem pracovala za sedmdesát pět korun na hodinu a zjistila jsem, že je to málo,“ konstatuje Zuzana Kropáčková z Prahy 5.

Firmy zájem studentů těší

Ze stoupajícího zájmu o brigády mají samozřejmě radost firmy, které je mladým lidem nabízejí. Mezi časté cíle studentů hledajících přivýdělek patří například restaurace rychlého občerstvení. „Brigádníkům nabízíme práci v provozu restaurace, jedná se o přípravu jídel, obsluhu zákazníků a úklid. Zaměstnání u nás je vhodné nejen pro studenty, teď před prázdninami je ale největší zájem o brigádu právě mezi nimi,“ řekla Lucie Pancová ze sítě restaurací McDonald’s.

Poměrně široká nabídka

Ostudenty mají zájem také telemarketingové společnosti, které potřebují obsadit hodně pracovních míst. „Práce je pro studenty naprosto ideální. Důležitá je ovšem psychická odolnost, klienti jsou někdy nepříjemní a pracovníci se s tím musí umět vyrovnat. Přesto ale mají o tyto pozice dlouhodobě velký zájem,“ uvedla Věra Dvořáková ze společnosti Telemarketing Prague. Vedoucí na letních táborech Ti, kteří nechtějí trávit léto v Praze, mohou vyzkoušet také práci vedoucího na dětském táboře.

„Hledáme lidi od osmnácti let, samozřejmě je lepší, pokud již člověk má s tábory nějaké zkušenosti, ale není to podmínka. Brigádníci se podílejí hlavně na tvorbě zábavných programů pro děti,“ popsal Zdeněk Radek ze Sekretariátu mládeže.

JAN BRODNÍČEK

#nahled|https://g.denik.cz/59/b5/infografika_studenti_zamestnani_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/59/b5/infografika_studenti_zamestnani.jpg|Zaměstnávání studentů#
Zájem o studentské brigádníky stále roste

Obzvlášť v létě, v době dovolených, nebo před Vánocemi, kdy je všeobecně nejvíc práce, jsou brigádníci nepostradatelní. Jsou ale stále častěji přijímáni i proto, že se nedostává kvalifikovaných zaměstnanců.

„Na českém trhu práce panuje napjatá situace, firmy mají problémy s hledáním odpovídajících zaměstnanců. Řeší to, aspoň dočasně, právě najímáním brigádníků,“ tvrdí ekonomka Markéta Šichtářová. Zaměstnávání brigádníků má ale také tu výhodu, že se zaměstnavatel nemusí starat o zdravotní pojištění, které za studenty vždy platí stát.

Platy brigádníků jsou nižší

Jejich platy jsou navíc podstatně nižší než mzdy stálých zaměstnanců, najmout brigádníka je tedy po všech stránkách levnější. Pracovat při studiu sice může být náročné, ale z hlediska daní z příjmů se to určitě vyplatí.

Student si totiž může kromě slevy na dani na poplatníka odečíst ještě slevu na studenta, která na rok 2008 činí 4020 Kč. Nevýhodou by pro firmy, ale i pro pracovníka mohla být krátká doba brigády. Například za měsíc se student stačí naučit jen základní úkony, nemůže tedy vykonávat žádnou důležitější a náročnější práci. Nejčastější právní formou vykonávání brigád je dohoda o provedení práce.

Využívá se, pokud doba práce nepřesáhne sto padesát hodin. V praxi může být tato dohoda domluvena písemně i ústně. Nejvýhodnější ovšem je i z toho důvodu, že zaměstnavatel ani brigádník neplatí nejen zdravotní, ale ani sociální pojištění.
ZDENKA DVOŘÁKOVÁ
26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 160 Kč

Odborní pracovníci bezpečnostních systémů a ochrany údajů pověřenec/pověřenkyně pro ochranu osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, praxe ve veřejné správě výhodou, praxe v oblasti ochrany osobních údajů výhodou, znalosti v oboru právo nebo IT výhodou, znalost právních předpisů, zejména vztahujících k ochraně osobních údajů (např. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680, zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, aj.), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů rychlé, věcné a konstruktivní jednání, znalost anglického jazyka výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , komplexní zajištění funkce pověřence pro ochranu osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů , implementace požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a souvisejících předpisů , poskytování poradenství a informací Úřadu jako správci a zpracovateli osobních údajů. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky 51310 Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. osoba: Ngoc Duong Khuc, První kont.: emailem na lucie.doan@advokati-ceva.cz. Pracoviště: Ngoc duong khuc 001, Libušská, č.p. 319, 142 00 Praha 411. Informace: Ngoc Duong Khuc, .

Administrativa - Tajemník/tajemnice AK 25 000 Kč

Tajemník AK Zavedená pražská advokátní kancelář hledá samostatného a flexibilního člověka na pozici tajemník/tajemnice. Obsahem práce je podpora týmu právníků a řízení chodu kanceláře.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SERVISNÍ ELEKTROMECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Advanced Technology Group je technologicky vyspělá firma s jedinečným komplexním portfoliem v oboru průmyslové kvality. Jedním z hl. produktů je zakázková výroba zařízení a komplexních systémů pro defektoskopické zkoušení dílů zejm. z leteckého a automobilového průmyslu. Dále poskytujeme kompletní NDT služby atd. , , PRACOVNÍ NÁPLŇ, -Samostatné řešení servisních zásahů na námi vyráběných zařízení (zakázková výroba), -Realizace servisů jak v naší společnosti, tak u zákazníků (ČR,zahraničí), -Komunikace se zákazníky, -Podpora oddělení výroby při výrobě/instalaci zařízení (elektroservis, kalibrace), , PŘEDPOKLADY, -Min. SŠ technického zaměření, -Orientace v technické dokumentaci,elektroschématech, -Aktivní a odpovědný přístup,ochota učit se novým věcem, -AJ:komunikativní úroveň, -Znalost PLC výhodou, -Platné oprávnění dle vyhlášky 50/1987 výhodou, , NABÍZÍME, -Zaměstnání u stabilní, české, mezinárodně uznávané společnosti s perspektivním portfoliem, -Práce na plný úvazek, jednosměnný provoz, -Služební cesty, -Částečně flexibilní pracovní doba, -Pestrá a atraktivní práce, -Možnost odborného a kariérního růstu, -Mzda odpovídající zkušenostem a schopnostem, -Příspěvek na důchodové spoření, -Jazykové kurzy, -Odborné školení, -Pravidelné společenské-sportovní akce, -Přátelské prostředí středně veliké firmy, , NÁSTUP. Pracoviště: A t g s.r.o.(advanced technology group,spol.s r.o.) - 003, Toužimská, č.p. 771, 199 00 Praha 99. Informace: Marie Netušilová, +420 273 037 611.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brutální napadení barmana.
7

Skupinka cizinců brutálně zbila číšníka v centru Prahy. Pátrá po ní Policie

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT