Někteří studenti například tvrdí, že kvůli děkanovi odcházejí z fakulty kvalitní učitelé. „Dlouhodobě odcházejí z fakulty, řekněme v posledním půlroce, z fakulty nejkvalitnější pedagogové, kteří, máme pocit, že mají největší přínos pro naše studium. A oni jako hlavní důvod uvádějí špatnou pracovní atmosféru, kterou vytváří pan děkan a jeho nejbližší spolupracovníci," řekla studentka Hana Marie Smrčková. Od dnešního jednání vědecké rady chtějí, aby zabránila údajnému dalšímu rozvratu fakulty.

Děkan Ševčík kritiku studentů odmítá. „Na půdě Národohospodářské fakulty nebyly porušeny žádné akademické svobody, nebyla dána žádná výpověď nikomu. Všichni, kteří chtějí učit, učit mohou," řekl Ševčík. „Nikomu není bráněno v práci," dodal. Podle něj odešlo jen několik lidí poté, co uznali, že fakultě způsobili finanční škodu.

Přišli i děkanovi podporovatelé

Na místě ale byli i zastánci děkana a drželi transparenty s nápisy na jeho podporu. „Já si o této akci myslím pouze to, že je to zmanipulovaná akce pár desítek studentů, kteří bez jakýchkoli informací se nechali jenom vlákat do pasti pár lidí, kterým jde jenom o jejich prospěch a ne dobro fakulty," řekl student Martin Štěpanovský.

Podle serveru IHNED.cz rozpory začaly loni na jaře, kdy studenti zpochybnili výsledek voleb právě do fakultního senátu, které považovali za zmanipulované. Loni na podzim pak začali spolu s vyučujícími sbírat petici za transparentní vedení fakulty, k aktivitě je vyprovokovalo červnové odvolání vedoucího Katedry institucionální ekonomie Davida Lipky, které bylo podle nich neodůvodněné.

Rada: Děkan nic neporušil

Klaus nechtěl při svém odchodu z rady protest komentovat. Děkan Ševčík řekl, že rada „svým způsobem" sdělila, že vedení fakulty ani děkan nic neporušili. „Navrhla, abychom vypracovali koncepci rozvoje katedry institucionální ekonomie pro budoucnost a předložili to na vědecké radě, která bude zasedat v květnu letošního roku," řekl.

Své stanovisko podle něj vyjádřil i Klaus a to tak, že podpořil kroky, které vedení fakulty podniká. „A a navrhl, aby se ty diskuse přenesly do standardního prostředí a aby nebyly součástí facebooků a dalších sociálních sítí," dodal.

Ačkoli Klausovi jeho prezidentský mandát končí, členem vědecké rady zůstává. Podle Ševčíka bude například zkoušet u státních zkoušek doktorského studia.