Pietu zahájil sborový zpěv české a slovenské hymny a projevy řečníků. Podle rektora Zimy listopady let 1939 a 1989 spojují vzájemné porozumění a pochopení různých skupin lidí, kteří chtěli něco v Československu změnit. "Byl bych rád, kdyby tyto svátky, které jsou svátky svobody a demokracie, byly také svátkem pochopení a porozumění pro druhé, a také, abychom byli společně a jednotní. Protože pokud budeme společně a jednotní, tak svobodu a demokracii vždycky uhájíme," řekl.

Předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil studenty vyzval, aby společnosti dokázali, že nejsou uzavřená elita. "Že máte vizi a že vám není jedno, co bude za pět, deset, 50 let," poznamenal.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Zima podotkl, že je smutné, že jsou stále v komunistické straně lidé, kteří jsou stále schopni obhajovat justiční vraždy z 50. let. Zároveň poznamenal, že by odkaz historických událostí listopadů 1939 a 1989 neměl být upozaďován aktuální vyhrocenou politickou situací. "Česká společnost je rozdělená jako nikdy předtím. Země založená na ideálech svobody, republikanismu a humanismu jako by se nám vzdalovala. Stejně jako národní identita," dodal.

Hymna EU

Pietní setkání na Albertově ukončila hymna Evropské unie a studentská hymna Gaudeamus igitur.

Program studentských oslav svátku odpoledne pokračuje v budově Děkanátu Přírodovědecké fakulty UK na Albertově, kde jsou připraveny diskuse o budoucnosti Evropské unie nebo takzvaných sociálních bublinách.

Lidé také mohou na Albertově navštívit stánky studentských spolků a občanských iniciativ a poslouchat vysílání rozhlasových dobových reportáží.