Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že policisté mohli udělat výjimku a studenty pustit. Studenti tvrdí, že akci nepořádají jako protest proti prezidentu Zemanovi, přestože někteří z nich byli ve skupině, kterou na Albertově zastavila policie kvůli prezidentskému shromáždění.

„Nechceme, aby to vyznělo jakýmkoliv způsobem jako nějaký politický aktivismus nebo demonstrace," řekla členka organizačního týmu Tereza Kuglerová. „Jenom chceme důstojně uctít památku, což nám bylo včera znemožněno," dodala. Proč byli studenti zastaveni, podle ní není třeba dál zdůrazňovat.

Premiér Sobotka se k postupu policie vyjádřil již v úterý. Ve středu zopakoval, že ho situace mrzí. „Předpokládám, že to bylo v důsledku zpřísněných bezpečnostních opatření, a předpokládám, že se policie v zásadě velmi důsledně snažila, aby nedošlo k nějakému smíchání různých typů demonstrantů," řekl novinářům.

Policie podle něj v tomto případě mohla udělat výjimku a studenty na místo pustit, protože nepředstavovali žádné výrazné bezpečnostní riziko.

Skutečné uctění památky

Akci nazvanou „Skutečné uctění památky 17. listopadu na Albertově" založili organizátoři na sociální síti Facebook. Od úterka se k ní připojilo víc než pět tisíc lidí. Ve středu studenti na městském úřadu Prahy 2 akci oficiálně nahlásili.

Na shromáždění by měli promluvit zástupci akademické obce. Řečníky budou organizátoři podle Kuglerové teprve oslovovat. „Ještě nikoho konkrétního nemáme," řekla. Organizátoři v tiskovém prohlášení uvedli, že 17. listopadu se vzpomíná na násilné potlačení poklidné studentské demonstrace a následnou perzekuci studentů nacisty v roce 1939 a události, které v roce 1989 vedly k sametové revoluci.

„Dnes (úterý), o dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena, když jim bylo zabráněno vyjádřit úctu hodnotám a odvaze minulých generací studentů u památníku zmíněných událostí," popisují studenti svou motivaci. „Tuto skutečnost shledáváme politováníhodnou a neospravedlni­telnou," napsali.

Kromě Kuglerové se na svolání akce podílejí další studenti, netvoří ale žádnou formální skupinu. „Sešli jsme se vlastně dosti náhodně, různé fakulty, obory," řekla Kuglerová.

Odsouzení ze všech stran

Postup policie na Albertově hned v úterý odsoudili rektoři Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Ve středu se k nim připojil děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš. Prohlásil, že studenti i jejich učitelé letos na Albertově ztratili svobodu. S „policejní blokádou" pamětní desky připomínající studentské hnutí nesouhlasí ani členové Studentské rady Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Zastavení studentů na Albertově kritizovali také někteří čeští politici. Europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda konstatoval, že nepustit studenty na Albertov je hanba. Předseda ODS Petr Fiala to označil za pošlapání památky listopadu 1989. Poslanec TOP 09 Jiří Koubek řekl, že prezident sebral Albertov studentům v den, kdy jim patří a uspořádal na něm setkání svých příznivců.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka studenti mohli přijít na Albertov jindy než v době, kdy se blížil prezidentův projev. Studenti prý mohli „položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". „Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," uvedl Ovčáček na svém Facebooku.