VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti: Pro řemeslo je potřeba mít talent

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Střední školy umělecké a řemeslné. Hovořili jsme s nimi o tom, jak obtížné pro ně byly přijímací zkoušky na střední školu a jak se na ně připravovat.

22.2.2018
SDÍLEJ:

SŠUAŘ Nový Zlíchov.Foto: Archiv VLP / Dimír Šťastný

Jakub Pavlíček, 18 let: Tuhle školu jsem si vybral proto, abych se mohl věnovat tomu, co mě zajímá, a to je umělecká truhlařina. Vzpomínám si, že přijímačky pro mě byly velkým stresem, měl jsem strach, jestli se sem dostanu. Při talentovkách jsme museli ukázat, že umíme kreslit a hlavně jestli máme řemeslnický talent a cítění. Já jsem chodil na základní uměleckou školu, to mi pomohlo. Na začátku ale není úplně nezbytné o oboru vědět první poslední, ale studenta to musí bavit a zajímat. Všechno další se naučí při studiu.

SŠUAŘ - student - Jakub Pavlíček.

Tadeáš Novák, 17 let: Stres to pro mě byl velký, protože jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu. Navíc přijímačky jsou první velkou zkouškou, která po základce člověka čeká. Na naši školu byly talentové zkoušky, ty se skládaly z kreslení, modelování, volného tématu a potom jsme mohli přinést ukázat nějaké své předchozí práce. Nakonec přišel pohovor s paní ředitelkou. V té době jsem se nejvíc rozklepal, bylo to ale nakonec docela rychlé. Já jsem přišel pozdě na to, že chci jít na uměleckou školu. Až v osmé třídě jsem začal kreslit a modelovat a připravovat se. Přijímačky vnímám jako důležité, měla by se při nich projevit kreativita člověka. U uměleckých škol by to měl být základ.

SŠUAŘ - student - Tadeáš Novák.

Ladislav Vrtiška, 17 let: Při přijímačkách jsem se hodně bál, bylo to pro mě obtížné. Měl jsem ale s sebou mámu a ta mě uklidnila. Jelikož to byly talentové zkoušky, tak probíhaly v lednu, byla to tedy moje první škola. Připravoval jsem se tak, že jsem chodil jednou za 14 dní na kreslení. Dostával jsem i úkoly domů. Trvalo to asi tři až čtyři měsíce. Vždycky mě bavilo pracovat rukama, nechtěl jsem jít na školu, kde bych musel sedět v lavici. Táta je elektrikář a před několika lety tu pracoval na osvětlení, takže to tu znal. Přijímačky jsou důležité, aby se sem nedostal nikdo, kdo by neuměl ani kreslit, ale zručnost se při talentovkách nedá úplně poznat, ta se projeví až později.

SŠUAŘ - student - Ladislav Vrtiška.

Barbora Janebová, 20 let: Já jsem speciální případ, jsem tu teprve od září, a přestože je mi 20, jsem ve druhém ročníku. Mám totiž vystudovanou jinou školu, ale neudělala jsem na třikrát státní maturitu z matematiky. Na mé bývalé škole mi řekli, že by mě znovu do čtvrťáku přijali až za rok, tak jsem se rozhodla jít sem. Musela jsem ale absolvovat srovnávací zkoušky. Spočívalo to v testu z materiálů a technologií, shrnoval učivo z celého prvního ročníku. V létě jsem dělala praxe. Bylo toho hodně, ale nic jiného mi nezbylo.

SŠUAŘ - studentka - Barbora Janebová.

Filip Kynych, 18 let: Já jsem původně studoval obor letecký mechanik v Ruzyni. Řekl jsem si, že to zkusím. Bylo to ale pro mě hodně náročné, hlavně matematika a angličtina byla na vyšší úrovni, než jsem čekal. Nezbýval mi čas vůbec na život kolem. Tak jsem se rozhodl přejít. Díky tomu, že jsem už jedny talentovky úspěšně zvládl, nemusel jsem je opakovat a rovnou jsem se zapojil. Ještě jsem tedy absolvoval pohovor s paní ředitelkou. Pro řemeslo je potřeba být šikovný. Na gymnáziu to člověk musí mít v hlavě, tady je potřeba mít umělecké cítění.

SŠUAŘ - student - Filip Kynych.

Jakub Doubrava, 16 let: Přijímačky jsem prožíval hodně, chtěl jsem se dostat hlavně sem. Chodil jsem předtím na přípravné kurzy k jedné malířce. Při přijímačkách jsem se snažil hlavně zaujmout vlastní prací a příliš neřešit ostatní. Pro studium tady je potřeba mít schopnost nahlížet na věci jinak. Když například člověk vidí kytku, tak ji nevnímat jen tak, ale vidět, že má osm různých barev. Důležitá je i představivost.

SŠUAP - student - Jakub Doubrava.

Filip Cibulka, 19 let: Já jsem se na tuhle školu těšil poměrně dlouho, stres jsem ale nijak při přijímačkách neprožíval. Říkal jsem si, že to prostě nějak dopadne. Abych pravdu řekl, vůbec nevím, jak jsem se k oboru dostal. Od počátku jsem ale chtěl dělat řemeslo. Školu jsem našel na internetu, potom jsem se sem přijel podívat a zalíbila se mi. Na talentovky jsem se připravoval individuálně, kreslil jsem pravidelně doma, první kontakt s kovem ale přišel až tady. Víc mě tu baví praxe, myslím, že by tu mohla být většá souhra mezi teoretickým a praktickým vyučováním.

SŠUAŘ - student - Filip Cibulka.

Ve spolupráci  Logo Praha

Autor: Jana Kašparová

Místo události:
22.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní město Praha, Praha, Košíře, 150 00, Naskové č.p. 1189/1, Kontakt: Moravec Milan, tel.: 271726517, e-mail: cv_knihar@kartonie.cz, Jedná se o balení zakázek, vykládku a nakládku zboží a materiálů. Pracovníky bez praxe zaučíme. Pracoviště: Kartonie, s.r.o., Naskové, č.p. 1189, 150 00 Praha 5. Informace: Milan Moravec, +420 271 726 517.

Doprava a logistika - Hledáme řidiče autobusu 30 000 Kč

Do cestovky hledáme řidiče autobusu pro Prahu. Na plný nebo částečný úvazek. Plat - 30.000 Kč/měsíc čistého.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zlatnická 1582/10, Praha 1, Způsob prvního kontaktu: Telefonicky na číslo 731 150 960 (pracovní dny: 10:00 - 11:00), e-mailem na adresu radka.vajo@century21.cz, nebo osobně na adresu Zlatnická 10 (každé pondělí: 10:00 - 12:00), Kontaktní osoba: paní Vajo Radka, UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Hledáme zaměstnance, který se nebojí komunikovat po telefonu, má kultivovaný projev a znalost práce na PC. Vhodné i pro zájemce starší 50 let.. Pracoviště: Realitní servis premium praha s.r.o., Zlatnická, č.p. 1582, 110 00 Praha 1. Informace: Radka Vajo, +420 731 150 960.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Biolog 65 535 Kč

Biologové Jiný odborný pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Vídeňská č.p. 1958/9, Krč, Praha 4, kontakt: Fuxová Miloslava Bc., tel.: 261362561, e-mail: fuxm@ikem.cz, Jedná se o nově vytvořené místo pro účely realizace projektu s názvem "Tkáňově specifické molekulární fenotypy časné protilátkami zprostředkované rejekce u presenzitizovaných příjemců ledviny" který byl schválen k financování v rámci Operačního programu Věda, vývoj a vzdělávání (výzva Mezinárodní mobility výzkumných pracovníků MSCA-IF), řídícím orgánem je MŠMT., Pracovní smlouva na dobu určitou od 1. 3. 2018 do 29. 2. 2020., Požadované vzdělání: Výzkumný pracovník s titulem Ph.D. či obdobným (ekvivalent úrovně 8 dle ISCED) získaným před datem 25. 10. 2010). Specializace v oblastech anatomické patologie, klinické laboratorní diagnostiky, klinické biochemie a laboratorní imunologie; histopatologické znalosti nezbytné při provádění laserové microdisekce., Další požadavky: praxe v oboru min. 5 let, zkušenost s vedením týmu; anglický jazyk (odborná angličtina na vysoké úrovni); komunikační a organizační dovednosti, Popis pracovní činnosti: Pracovník bude zajišťovat molekulárně biologické metody prováděné v transplantační laboratoři. Bude provádět PCR (polymerázová řetězová reakce) analýzu polymorfismu genů pro cytokiny (TGF-beta 1) a zavádět nové metody vyšetření genového polymorfismu (11-10, 6, IFN-gama, TNF-alfa). Bude zajišťovat metody ke sledování exprese genů v ledvinné tkáni pomocí techniky RT-PCR. Pracovník bude zajišťovat odbornou úroveň laboratorní práce Transplantační laboratoře a provádět laboratorní výkony podle zásad správné laboratorní praxe.. Pracoviště: Institut klinické a experimentální medicíny příspěvková organizace - 002 - lékárna pav.s, Vídeňská, č.p. 1958, 140 00 Praha 4. Informace: Miloslava Fuxová, +420 261 362 561.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
66

Poslední lyžovačka kousek od Prahy

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.
AKTUALIZOVÁNO
53

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT