VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti: Pro řemeslo je potřeba mít talent

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Střední školy umělecké a řemeslné. Hovořili jsme s nimi o tom, jak obtížné pro ně byly přijímací zkoušky na střední školu a jak se na ně připravovat.

22.2.2018
SDÍLEJ:

SŠUAŘ Nový Zlíchov.Foto: Archiv VLP / Dimír Šťastný

Jakub Pavlíček, 18 let: Tuhle školu jsem si vybral proto, abych se mohl věnovat tomu, co mě zajímá, a to je umělecká truhlařina. Vzpomínám si, že přijímačky pro mě byly velkým stresem, měl jsem strach, jestli se sem dostanu. Při talentovkách jsme museli ukázat, že umíme kreslit a hlavně jestli máme řemeslnický talent a cítění. Já jsem chodil na základní uměleckou školu, to mi pomohlo. Na začátku ale není úplně nezbytné o oboru vědět první poslední, ale studenta to musí bavit a zajímat. Všechno další se naučí při studiu.

SŠUAŘ - student - Jakub Pavlíček.

Tadeáš Novák, 17 let: Stres to pro mě byl velký, protože jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu. Navíc přijímačky jsou první velkou zkouškou, která po základce člověka čeká. Na naši školu byly talentové zkoušky, ty se skládaly z kreslení, modelování, volného tématu a potom jsme mohli přinést ukázat nějaké své předchozí práce. Nakonec přišel pohovor s paní ředitelkou. V té době jsem se nejvíc rozklepal, bylo to ale nakonec docela rychlé. Já jsem přišel pozdě na to, že chci jít na uměleckou školu. Až v osmé třídě jsem začal kreslit a modelovat a připravovat se. Přijímačky vnímám jako důležité, měla by se při nich projevit kreativita člověka. U uměleckých škol by to měl být základ.

SŠUAŘ - student - Tadeáš Novák.

Ladislav Vrtiška, 17 let: Při přijímačkách jsem se hodně bál, bylo to pro mě obtížné. Měl jsem ale s sebou mámu a ta mě uklidnila. Jelikož to byly talentové zkoušky, tak probíhaly v lednu, byla to tedy moje první škola. Připravoval jsem se tak, že jsem chodil jednou za 14 dní na kreslení. Dostával jsem i úkoly domů. Trvalo to asi tři až čtyři měsíce. Vždycky mě bavilo pracovat rukama, nechtěl jsem jít na školu, kde bych musel sedět v lavici. Táta je elektrikář a před několika lety tu pracoval na osvětlení, takže to tu znal. Přijímačky jsou důležité, aby se sem nedostal nikdo, kdo by neuměl ani kreslit, ale zručnost se při talentovkách nedá úplně poznat, ta se projeví až později.

SŠUAŘ - student - Ladislav Vrtiška.

Barbora Janebová, 20 let: Já jsem speciální případ, jsem tu teprve od září, a přestože je mi 20, jsem ve druhém ročníku. Mám totiž vystudovanou jinou školu, ale neudělala jsem na třikrát státní maturitu z matematiky. Na mé bývalé škole mi řekli, že by mě znovu do čtvrťáku přijali až za rok, tak jsem se rozhodla jít sem. Musela jsem ale absolvovat srovnávací zkoušky. Spočívalo to v testu z materiálů a technologií, shrnoval učivo z celého prvního ročníku. V létě jsem dělala praxe. Bylo toho hodně, ale nic jiného mi nezbylo.

SŠUAŘ - studentka - Barbora Janebová.

Filip Kynych, 18 let: Já jsem původně studoval obor letecký mechanik v Ruzyni. Řekl jsem si, že to zkusím. Bylo to ale pro mě hodně náročné, hlavně matematika a angličtina byla na vyšší úrovni, než jsem čekal. Nezbýval mi čas vůbec na život kolem. Tak jsem se rozhodl přejít. Díky tomu, že jsem už jedny talentovky úspěšně zvládl, nemusel jsem je opakovat a rovnou jsem se zapojil. Ještě jsem tedy absolvoval pohovor s paní ředitelkou. Pro řemeslo je potřeba být šikovný. Na gymnáziu to člověk musí mít v hlavě, tady je potřeba mít umělecké cítění.

SŠUAŘ - student - Filip Kynych.

Jakub Doubrava, 16 let: Přijímačky jsem prožíval hodně, chtěl jsem se dostat hlavně sem. Chodil jsem předtím na přípravné kurzy k jedné malířce. Při přijímačkách jsem se snažil hlavně zaujmout vlastní prací a příliš neřešit ostatní. Pro studium tady je potřeba mít schopnost nahlížet na věci jinak. Když například člověk vidí kytku, tak ji nevnímat jen tak, ale vidět, že má osm různých barev. Důležitá je i představivost.

SŠUAP - student - Jakub Doubrava.

Filip Cibulka, 19 let: Já jsem se na tuhle školu těšil poměrně dlouho, stres jsem ale nijak při přijímačkách neprožíval. Říkal jsem si, že to prostě nějak dopadne. Abych pravdu řekl, vůbec nevím, jak jsem se k oboru dostal. Od počátku jsem ale chtěl dělat řemeslo. Školu jsem našel na internetu, potom jsem se sem přijel podívat a zalíbila se mi. Na talentovky jsem se připravoval individuálně, kreslil jsem pravidelně doma, první kontakt s kovem ale přišel až tady. Víc mě tu baví praxe, myslím, že by tu mohla být většá souhra mezi teoretickým a praktickým vyučováním.

SŠUAŘ - student - Filip Cibulka.

Ve spolupráci  Logo Praha

Autor: Jana Kašparová

Místo události:
22.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Tiskaři 22 000 Kč Pracovníci přípravy tisku Pracovníci v tiskárně - operátor výsekových strojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výpis z rejstříků trestů, nekuřák, práce na PC, činnost na technických zažízeních.. Pracoviště: Eclipse print a.s., Pod kapličkou, č.p. 3149, 130 00 Praha 3. Informace: Petr Tichý, . Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč Úředníci v oblasti daní Referent/ka Oddělení kontrolního. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika činnosti:, - kontrolní činnost DPH, - daňová kontrola, - postup k odstranění pochybností, Přihlášky do výběrového řízení společně se strukturovaným profesním životopisem zaměřeným na předchozí praxi a motivačním dopisem zasílejte do 19.10.2018 na e-mail: Eva.Bugyiova@fs.mfcr.cz, do předmětu e-mailu uveďte: VŘ 211817 (PP), nebo na adresu:, VŘ 211817 (PP), Finanční úřad pro Středočeský kraj, Územní pracoviště Praha-západ, Na Pankráci 95, 140 21 Praha 4, kontaktní osoba: Bc. David Ulman, telefon: 261 375 909. Pracoviště: Finanční úřad pro středočeský kraj, územní pracoviště praha - západ, Na Pankráci, č.p. 975, 140 00 Praha 4. Informace: , . Výroba - Výroba Tiskaři 22 000 Kč Pracovníci přípravy tisku Pracovníci v tiskárně - obsluha zvlňovací linky. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výpis z rejstříků trestů, nekuřák, práce na PC, činnost na technických zažízeních.. Pracoviště: Eclipse print a.s., přátelství 1615/1a, 104 00 praha 10 uhřiněves, Pod kapličkou, č.p. 3149, 130 00 Praha 3. Informace: Petr Tichý, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Zděbradská 68, 251 01 Říčany-Jažlovice, , Prvotní kontakt:, - tel.: 775 484 544, - e-mail: firstandlast@seznam.cz. Pracoviště: First & last s.r.o. - zděbradská, jažlovice, Zděbradská, č.p. 68, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Svitlana Khibovska, +420 775 484 544.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vinobraní na Grébovce se konalo tradičně na dvou místech v Praze.
22

OBRAZEM: Burčák, bouřka, swing i dobré jídlo. Vinobraní na Grébovce zase lákalo

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT