Projekt studentských voleb prvovoličům ukazuje, jak to chodí ve volební místnosti. Proto ve sborovnách či učebnách, kde mají na školách improvizované volební místnosti, nesmí chybět vyvěšený postup správného hlasování, plenta a volební urna.

Volit přišla asi polovina studentů 

"Když jsme v září brali volby do Poslanecké sněmovny, tak se ptali, jak to u nich vypadá. Člověka ani nenapadne, že oni ani nikdy nebyli u voleb," řekla ČTK učitelka Denisa Suchánková, která organizuje volby na Střední škole průmyslové stavební v Dušní ulici v Praze 1. Volit ke studentským volbám přišla zhruba polovina studentů.
Zdejší studenti v prvním kole podpořili 32 procenty hlasů Drahoše a 15,8 procenta hlasů dostal Zeman. Podle studenta Jiřího není stávající hlava státu reprezentativní.

Jen o přestávkách 

"Nelíbí se mi jeho vyjadřování, vystupování a myslím si, co jsem viděl za záběry, tak ani jeho zdraví už není stoprocentní," řekl Jiří, který volil Drahoše už v prvním kole. Matěj by si přál, aby ve volbách uspěl někdo výrazný. V prvním kole volil Mirka Topolánka, který neuspěl, a nyní podpořil Zemana.
Zatímco v průmyslové škole mohou studenti přijít volit po celé dnešní a zítřejší dopoledne, v Akademickém gymnáziu ve Štěpánské ulici v Praze 1 studenti volí jen o přestávkách.

Zlepšujeme se každými volbami 

Gymnázium organizovalo volby na zkoušku i na podzim, kdy studenti vybírali, kdo by je měl reprezentovat v Poslanecké sněmovně. Maturantka Anna-Elisabeth byla vždy ve volební komisi.

"Je dobré, jak se zlepšujeme každými volbami. Naše první volby byly velice zmatené. Teď už jsme vyloženě sehraní," řekla ČTK.
V prvním kole podpořila Hilšera, ve druhém hodila hlas Drahošovi.

Studenti: Zemana by měl někdo vystřídat

"Já jsem si říkala, že ve školních určitě tedy pan Hilšer a potom v těch doopravdických jsem si nebyla jistá, jestli ten hlas pro něj nebude malinko jako zbytečný," přemýšlela o své taktice Anna.

V její třídě panuje jednotný názor, že by měl Zemana na hradě někdo vystřídat, protože se za něj stydí. Kdyby určovali účastníky druhého kola studenti Akademického gymnázia, střetl by se v něm Drahoš s Hilšerem.

Má smysl jít k volbám


"U parlamentních jsme rozebírali programy, u prezidentských jsem spíše rozebírali, jak se volí prezident, jaké má pravomoci, co z toho vyplývá," uvedla k seznamování studentů gymnázia s volbami učitelka Denisa Fousková, která učí základy společenských věd. Volby nanečisto studentům podle ní ukazují, že má smysl jít k volbám. "Takže by je to mohlo motivovat i do budoucna, že třeba ztratí ostych z toho vejít do té místnosti," doplnila.

V součtu výsledků ze všech škol studenti v prvním kole vybrali do druhého kola Drahoše a Zemana. Ovšem v opačném pořadí. U středoškoláků dostal Drahoš 33,6 procenta hlasů a Zeman oslovil pětinu voličů.