Iva Nováková, 19 let: Studuji Řízení lidských zdrojů. Na tuto školu jsem chtěla už od šesté třídy a studium tady mě jen utvrdilo v tom, že se tomuto oboru chci v budoucnu věnovat. Baví mě práce s lidmi a zajímá mě koncept přijímacího řízení i to, jak funguje. Na rozdíl od jiných škol máme hodně odborných předmětů, jako je personální management nebo účetnictví. Máme také cvičnou kancelář s fiktivní společností. Na ní si intenzivně cvičíme reálné situace, jejichž uplatnění jsem si už několikrát vyzkoušela v praxi na personálním oddělení. Určitě bych ráda pokračovala studiem na vysoké škole. Zaujala mě Vysoká škola ekonomie a managementu. Jednou bych chtěla vlastní personální agenturu. Jsem typ člověka, který vždy věděl, co chce, a jdu si za tím.
SOŠ administrativy - Iva Nováková.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

SPŠ Na Třebešíně.
Studenti: Exkurze do firem nám pomáhají

Kateřina Sauerová, 18 let:
Můj obor je Provoz diplomatických služeb. Absolvovala jsem praxi na americké ambasádě, což pro mě byla velká zkušenost. Viděla jsem totiž, jak funguje zahraniční politika v praxi. Rozhodně bych ráda šla na vysokou školu, líbila by se mi politologie a historie. Hlásím se do Prahy a do Londýna. Přijímací řízení se hodně liší. Na českou školu se dělají Scio testy. S tím nám na škole hodně pomáhá pan učitel na Základech společenských věd. Na školu do Londýna bylo potřeba napsat motivační dopis, který je velice důležitý, a mít také doporučení od někoho z učitelů. Také je zásadní mít angličtinu na úrovni C1, s čímž mi škola pomohla skvěle. Půlka naší třídy totiž na začátku prváku napsala vstupní test z angličtiny na více než 85 procent. Utvořili nám tak speciální skupiny se zvláštními osnovami, díky čemuž jsme měli už od počátku angličtinu pokročilejší, než je standard. Díky tomu jsem se na tu požadovanou úroveň dostala. Normálně se totiž maturuje na nižší úrovni, tedy B1 a B2.


SOŠ administrativy - Kateřina Sauerová.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Anežka Mikošková, 18 let:
Studuji Právní administrativu. Právo mě zajímalo vždy a chci se mu věnovat i dál. Konkrétně se chci zaměřit na trestní právo, tudíž bych ráda šla na Policejní akademii. Pro přijetí má škola své vlastní znalostní testy a také jazykový test. Na ten se cítím díky této škole připravená velmi dobře. Navíc jsem měla možnost v rámci školní praxe vyjet na měsíc do zahraničí. Paní učitelka mi také poradila, kde najdu veškeré informace a cvičné otázky k přijímačkám. Co se týče výuky, nemám žádnou výtku, výuka je tu pestrá, tudíž se mi nestalo, že bych se tu někdy nudila. Ale jsem holka, takže možná tělocvik bych oželila.
SOŠ administrativy - Anežka Mikošková.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

SPŠ stavební - Daniel Klugar.
Studenti: Zázemí pro sport je tu skvělé

Ondřej Pajer, 19 let:K právu mě hodně vedli rodiče už od dětství, takže studuji Právní administrativu. Na praxi jsem byl na týden v Bruselu, kde jsme chodili na výbory a dělali z nich zápisy. Díky tomu jsem si výrazně procvičil také angličtinu. Práva bych chtěl dál studovat v Praze, v Brně nebo v Olomouci. Zrovna teď v sobotu dělám Scio testy. Učitelé to s námi naštěstí hodně procvičují. Je totiž rozdíl, když si projdete test sám, nebo když vám pomůže učitel, který najde chyby a vysvětlí vám i to, proč to nebylo dobře.
SOŠ administrativy - Ondřej Pajer.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Tereza Trajboldová, 18 let:Můj obor je Provoz diplomatických služeb, ale zjistila jsem, že to není směr, kterým bych chtěla jít, ekonomika a veřejná správa není pro mě. Ráda píši, takže bych chtěla zkusit žurnalistiku. Univerzita Karlova má ale vlastní přijímací test z obec-ného přehledu. Myslím si ale, že ho mám, jelikož jsme na škole, především díky předmětům, jako je veřejná správa a geopolitika, k němu vedeni. Také jsem měla štěstí na profesory cizích jazyků, které budou podle mě hrát při přijímačkách velkou roli.
SOŠ administrativy - Tereza Trajboldová.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Ilustrační foto
Zájem studentů pražských univerzit o vzdělávání v zahraničí stagnuje

Petr Zdichynec, 17 let:Studuji Mediální komunikaci a mé představy do budoucna jsou jasné. Chtěl bych se věnovat psaní. Uvažuji o kreativním psaní, dokonce jsem teď dopsal knížku, a láká mě i žurnalistika. Rád také natáčím a fotím. V rámci praxe jsem dělal PR Městským divadlům pražským. Vyzkoušel jsem si tak dělat plakáty, PR videa nebo psát tiskové zprávy. Učitelé jsou tu velmi vstřícní, a kdykoli něco potřebuji, mohu za nimi přijít pro radu i pomoc.
SOŠ administrativy EU - Petr Zdichynec.Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír