Praha Jako první odpovídali studenti čtvrtého ročníku Gymnázia Arabská v Praze 6. Jejich třídní profesorkou je Alena Horáčková, která jim na začátku prváku řekla: „Abyste byli nejlepší, bude potřeba dělat něco navíc.“ 

Téma, které si škola vybrala: Jak studenti pomáhají a věnují se dobrovolnictví?

close Gymnázium Arabská na Praze 6 - Lucie Kreslova. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in Lucie KreslováU nás na škole je dlouhodobá tradice charitativních snídaní pro dítě adoptované na dálku. Společně napečeme, pak jídlo prodáme a vý-těžek pošleme do organizace, která peníze předá. Jako prvního jsme adoptovali Anila a teď přispíváme na Kurthika. Toho jsem vybírala přímo já. Když jsem dostala za úkol zvolit jedno dítě z tisíce, byl to moc náročný úkol. Podmínky, ve kterých některé děti žijí, jsou příšerné. Mají třeba osm sourozenců, spí na papírových podložkách a mají jen jedno jídlo denně. Kurthik nám posílá na oplátky obrázky a dopisy. Lidé v mém věku ale podle mě nepřemýšlejí o světě kolem, žijí si jen své životy. Přitom to jsou důležité věci, o kterých bychom měli začít více mluvit.

close Gymnázium Arabská na Praze 6 - Jakub Hlavatý. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in Jakub HlavatýMyslím, že je důležité se snažit pomoci i spolužákům, kteří jsou finančně znevýhodnění, a na něco se jim složit, to bych třeba u nás na škole uvítal. Mám s tím totiž zkušenost ze základní školy. Už od dětství jsem doma vedený k tomu, že lidem je potřeba pomáhat. Například moje mamka je členem UNICEFu, takže sama přispívá. Moc se mi líbí adopce na dálku, kterou tu děláme. Pro nás jsou ty částky malé, ale vybranému dítěti hodně pomohou posunout se v životě dál. To mě hodně mile překvapilo. Do budoucna uvažuji o studiu práv, tím bych mohl lidem také pomáhat.

close Gymnázium Arabská na Praze 6 - Tereza Škrdlova. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in Tereza ŠkrdlováZkušenost s adopcí na dálku mám už ze základní školy, kde jsem přispívala na chlapce z Afriky. Teď podporujeme dalšího kluka, tentokrát z Indie. Protože jsme na něj letos vybrali více peněz, než bylo potřeba, přebytek jsme poslali na lůžko v nemocnici v Ugandě. Naši generaci bych rozhodně nezatracovala, protože je podle mě hodně lidí, kterým osudy jiných nejsou lhostejné. Aspoň tedy lidé z naší školy zájem pomáhat mají. Možná by bylo fajn, aby více škol poskytlo studentům pro tyto aktivity zázemí.

close Gymnázium Arabská na Praze 6 - Sára Barčákova. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in Sára BarčákováKdyž má někdo peníze na základní potřeby i zábavu a navíc mu něco zbude, tak je podle mě trochu jeho povinnost poslat určitou částku někomu jinému, kdo to potřebuje. Já jako student peníze nemám, protože nevydělávám, ale mám aspoň čas. I proto jsem například o prázdninách měsíc strávila tím, že jsem v rámci Člověka v tísni doučovala dvojčata, která musela dělat reparát. Jako třída chceme brzy začít spolupracovat s psími útulky a chodit psy venčit. Mám ale pocit, že spousta středních škol podobné aktivity nedělá. Okolí je totiž většinou překvapené, když se o tom zmíním. Zároveň se jim to líbí. Pokud někdo říká, že nemá čas, tak se většinou vymlou-vá. Je to o pohodlnosti. Když se jich to netýká, nemusí to řešit. Rodiče mě od dětství vedou k tomu, že pomáhat ostatním je normální.

close Gymnázium Arabská na Praze 6 - Jana Zvoničkova. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in Jana ZvoníčkováRádi pomáháme i díky naší paní profesorce, která se angažuje hodně. Záleží na lidech, jak je kdo ochotný, protože pro každého je jakákoli pomoc práce navíc. Je pravda, že neznám moc lidí, kteří by se nějak výrazně angažovali v dobrovolnictví. Na spolupráci s útulky se moc těším, protože mám zvířata ráda. Chtěla bych se těmto projektům věnovat i do budoucna.

close Gymnázium Arabská na Praze 6 - Nguyen Tra Mi Lucie. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in Lucie Nguyen Tra MiJe důležité pomáhat lidem. Nejen chudým, ale i přátelům a rodině. Já jsem tak byla vychovávaná, jsem Vietnamka. Jsem běžně k dispozici jak doma, tak v obchodě, který naše rodina provozuje. S kamarády navíc často chodíme na dobročinné akce od UNICEFu. To, že je naše třídní profesorka tak aktivní, nabíjí velkou měrou i nás.

close Gymnázium Arabská na Praze 6 - Karel Hrdinka. info Zdroj: Archiv VLP / Šťastný Vladimír zoom_in Karel Hrdinka Při slově angažovanost se mi jako první člověk vybaví naše paní třídní profesorka. Ona je člověk, který nám ukazuje cestu, vůdčí osobnost, která pomáhání iniciuje. V prvním ročníku jsem pro to moc nebyl, protože po nás chtěla něco navíc, ale teď jsem za to hrozně rád. Investujeme čas do něčeho, co má význam. Pro chlapce, kteří to potřebují, je to od nás neuvěřitelná pomoc. Přitom nás to tolik nestojí. Uvědomil jsem si to, když nám od něj přišel dopis, ve kterém nám popsal své sny i to, čeho by rád dosáhl. Projekt ve spolupráci