Soutěže se zúčastní hlavně žáci a studenti základních a středních škol. „V průběhu čtyř let trvání soutěže jsme od 1.400 přihlášených obdrželi a porotci hodnotili téměř 500 dokončených příběhů. Letos je zpracovaných příběhů pětasedmdesát," sdělila novinářům Jana Holcová z Post Bellum.

I novodobé dějiny mají své hrdiny a zbabělce

V již ukončeném internetovém hlasování o Cenu veřejnosti zvítězil Tomáš Chmel a jeho soutěžní příspěvek „Můj bezva děda vzpomíná", pro který hlasovalo 653 lidí. „Souboj o prvenství těsně prohrál slovenský tvůrce Roman Debnár, který soutěžil v nejmladší kategorii 13 až 15 let se svým příběhem o knězi Vojtěchu Nepšinském," dodala Holcová.

Sdružení Post Bellum hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století. Vybudovalo největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě www.pametnaroda.cz. Databáze obsahuje nahrávky vzpomínek téměř 3 tisíc pamětníků války, holokaustu a totalitních režimů.

Soutěžit mohl ve třech věkových kategoriích každý, kdo natočil autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka, kterou doprovodil textově zpracovaný příběh s fotodokumentací. „Zaznamenejte vyprávění lidí, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů," uvádí se v pravidlech soutěže.