Vedle studentů této fakulty Ondřeje Zbytka a Ondřeje Svobody je členem start-upu Nebulo také Valery Mezentsev z VŠE. Aktivní plocha mlžné komory pro CERN má rozměry 90 krát 40 centimetrů. Použitá technologie umožňuje pozorovat děje v komoře v dosud nebývalém kontrastu a ostrosti.

Robotický systém

Komora pro CERN je vybavena robotickým systémem vsouvání radioaktivních zářičů, který umožňuje spatřit i umělou radioaktivitu. Aparát zahrnuje automatickou injektáž radioaktivního plynu radonu, jehož malé množství v mlžné komoře ilustruje poločas rozpadu jednotlivých chemických prvků.

Studenty s přáním zkonstruovat mlžnou komoru pro CERN oslovil někdejší generální ředitel této instituce Rolf-Dieter Heuer. Zaujal ho prototyp mlžné komory, který studenti ještě jako středoškoláci vyvinuli pro své Gymnázium Opatov v Praze. „V úplných začátcích nikdo nevěřil, že můžeme uspět. Před pár dny jsme se ale stali nejmladšími partnery CERN, kteří mu takto komplexní zařízení dodali," uvedl v tiskové zprávě hlavní inovátor týmu Zbytek.

Čtěte také: Na ČVUT začíná pětidenní Týden vědy na Jaderce