„Pojďte ochutnat,“ lákají studentky z Vyšší odborné školy cestovního ruchu a mezinárodního obchodního styku na sladké i slané koláče upečené podle receptů francouzské kuchyně.

U vedlejšího stánku nabízí jejich spolužačka z Vietnamu specialitu tamější gastronomie jarní závitky.

„V pravém jarním závitku jsou skleněné nudle, jidášovo ucho, vepřové maso, mrkev, kedluben a bramborový škrob. Všechno to musí být nasekáno na jemné kousky, aby se to snáze balilo do rýžového papíru,“ popisuje složení oblíbeného asijského jídla Linh Vu Thi Thuy.

V rámci charitativního workshopu se studenti školy rozdělili do skupin podle jazyků, které se učí, a následně připravili menu typické pro jednotlivé země jako jsou Itálie, Španělsko, Velká Británie nebo Rusko.

Kromě toho lze u provizorních stánků ochutnat i exotické pochoutky z Vietnamu, Indie nebo Kazachstánu. Vše za symbolické ceny, které nepřesáhnou 30 korun.

Veškeré peníze, za které si příchozí návštěvníci koupí nabízené pokrmy, půjdou na konto mentálně postižené holčičky z Prahy 7.

„Podobnou akci jsme pořádali již minulý rok, ale bylo to hodně narychlo. Podařilo se nám vybrat 10 tisíc korun, které jsme přes charitativní organizaci poslali indickému chlapci. Letos jsme se ale pečlivě připravovali a požádali o spolupráci i městskou část,“ říká ředitel školy Libor Bastl.

Zastupitelé radnice Prahy 7 mu pomohli vybrat, komu by charitativní workshop pomohl nejvíce. Volba padla na mentálně postiženou holčičku. Ta žije pouze se třemi sourozenci a maminkou, jež je samoživitelka. Celá rodina se proto nachází v tíživé sociální situaci.

Pomoc konkrétnímu člověku

„Chtěli jsme, aby výtěžek šel na konkrétního člověka, nikoliv organizaci či sdružení, kde není jasné, jak se s penězi naloží. I lidé, kteří budou chtít přijít a akci podpořit, tak mají jistotu, na co přispívají,“ říká místostarosta Prahy 7 Daniel Štěpán.

Také pro samotné studenty je workshop přínosný i z několika hledisek. Vyzkouší si nejen vlastní přípravu pokrmů, ale i následný kontakt se zákazníky při jejich prodeji. Navíc díky slíbeným odměnám od vedení školy mají motivaci soutěžit s ostatními spolužáky o to, kdo prodá nejvíce produktů.

„Není to pouze o tom, že si studenti doma něco napečou, ale i o tom, že se učí své výrobky prezentovat. Charitativní rozměr akce je zase přínosný pro poslední fázi jejich sociálního dovzdělávání,“ říká Libor Bastl. Speciality přichystané studenty lze přijít ochutnat do 1. prosince.

SOŇA KACEROVSKÁ