VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studená válka. Pelikán jde po krku exekutorům

Mezi ministerstvem spravedlnosti a exekutory zeje příkop a rozšiřuje se. Důvodem jsou odměny soudních vykonavatelů a také počet samotných exekutorských úřadů. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se rozhodně netají tím, že obojí by chtěl výrazně zredukovat. Vždyť také při jeho vystoupení na sněmu Exekutorské komory ČR v polovině května bylo v obecenstvu cítit napětí a nevole. Nelze říct, že by se od té doby zčeřená hladina uklidnila.

28.6.2016
SDÍLEJ:

Robert PelikánFoto: Deník/Martin Divíšek

„S blížícími se volbami se stal exekutorský tarif opět vhodným tématem pro začínající kampaň, ve které lze tak říkajíc zabít dvě mouchy jednou ranou – sníží tarif široko daleko nejméně populární právnické profesi v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a zároveň s ním snížit i počet exekutorských úřadů, o nichž je pan ministr přesvědčen, že je jich zkrátka moc," uvedla nyní prezidentka komory Pavla Fučíková.

Jí a jejím kolegům se nelíbí analýza, kterou si nechal Pelikánův úřad zpracovat. Z ní vyplývá, že průměrný soudní exekutor si vydělá 348 678 korun měsíčně, což je dostatečně velký polštář na to, aby tarify mohly být seškrtány o třetinu. „To znamená, že odměna soudního exekutora v prvním tarifním pásmu půjde z 15 na 10 procent, minimální odměna ze tří na dva tisíce korun," doplnila Fučíková s tím, že exekutoři táhnou za kratší stranu provazu, protože veškeré pravomoci a konečné rozhodnutí má v ruce ministr.

Existenční problémy

Již dříve exekutoři uvedli, že někteří z nich se už nyní dostávají do existenčních problémů, neboť musejí vyřizovat prakticky nevymahatelné pohledávky, za které exekutoři nedostanou zaplaceno. Těch je asi 60 procent. Jedná se v naprosté většině o lidi, kteří mají na krku více exekucí. Komora proto navrhla, aby se na vymáhání pohledávek podíleli i věřitelé zavedením povinných záloh na náklady exekuce.

To se ale příliš nelíbí právě věřitelům. „Vyžadovat po věřitelích, aby finančně odpovídali za riziko, že jejich dlužník není či v budoucnu nebude solventní, považuji za velmi nespravedlivé. Je potřeba si uvědomit, že velká část věřitelů nepřispěla ke vzniku pohledávky svým přičiněním," uvedl již dříve prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk. Pokud by přeci jenom k zavedení záloh mělo dojít, muselo by věřitelům být ponecháno právo na volbu exekutora. To jede přímo proti požadavkům o zavedení takzvané teritoriality, tedy místní příslušnosti exekutorů.

Jenomže podle ministra spravedlnosti je exekutorů příliš a jejich počet by se měl snížit. „Počítáme spíš s redukcí úřadů. Když se některý z úřadů uvolní a nebude jediný v daném okrese, tak ho budeme rušit," řekl v polovině května exekutorům Pelikán.
V současné době funguje 158 soudních exekutorů. Zhruba dvě desítky úřadů je pak neobsazených.

Soudní exekutoři začali v České republice fungovat v roce 2001. Do té doby byla vymahatelnost dluhů tři procenta. Dnes je to 40 procent.

Autor: Vilém Janouš

28.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Komerční zóna Čestlice - Průhonice.
2

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT