Podle městské části je náměstí ideální lokalitou pro klidovou zónu. „Z jeho centra odkloníme dopravu, rozšíříme chodníky a vysázíme javory. Projíždět tudy budou moci jen tramvaje,“ řekl při čtvrtečním setkání sobčany starosta Marek Ječmének. Projekt za 12 milionů už projednala rada i zastupitelstvo. Teď se čeká jen na zahájení stavebních prací, které by měly skončit vdruhé polovině listopadu.

„Jedná se vzásadě o to, že náměstí bude předlážděno tak, aby byla plocha vjedné úrovni. Počítáme také se zvětšením místa před kostelem Sv. Antonína, kde by se mohl v zimě umisťovat vánoční strom. Jediné, co zůstane tak jak je, je tramvajové těleso,“ řekl Oleg Haman zAteliéru Casua. Doplnil, že projekt počítá rovněž s omezením dopravy před školou. „Bude to podobné zařízení, jaké jsme před sedmi lety instalovali vulici Dlouhá. Dva stupně zbrzdí auto, vůz se dostane do úrovně chodníku a projede pásem lemovaným sloupky, aby neohrozil chodce,“ vysvětlil zjednodušeně.

Podle starosty Ječménka se úpravy dočká i dolní část ulice Milady Horákové, která bude připomínat bulvár.

„Plány se nám moc líbí. Byli bychom ale rádi, kdyby přes náměstí nejezdily ani tramvaje. Ty nové vozy Porsche dělají takový hluk, že ani nemůžeme otevírat okna,“ upozornila jedna zmístních obyvatelek.