Na videu, které Penta zveřejnila, projekt přibližují její šéf Marek Dospiva, světově uznávaný hlavní architekt studia Zahy Hadid Peter Schumacher i pražská primátorka Adrina Krnáčová. A právě ta a její účast se stala terčem otevřeného dopisu Matěje Stropnického.

Manifesto - vizualizace.
Okolí Masarykova nádraží obsadí kultura i jídlo

"Kromě zástupce developera a architekta ve videu hovoří překvapivě také primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která bez okolků vyjadřuje podporu developerskému záměru Penty a nepokrytě uvádí, že si osobně přeje, aby byl postaven v co nejkratším čase. Otevřeně tedy straní záměru soukromého investora, předbíhá všechny zákonem stanovené postupy a dává tušit, že na rozdíl od architektů ani není pro širokou diskusi s veřejností, natož jeho odbornou oponenturu," uvádí Matěj Stropnický.

Nechci z města skanzen

Pražská primárorka se ovšem proti nařčení Stropnického ihned ohradila. „Jde mi o rozvoj města, to je to nejdůležitější. A tento ubohý pokus pana Stropnického názorně ukazuje, že jedinou snahou Strany Zelených je absolutní paralýza města. Hlavně, aby se nic nepostavilo a z města se stal skanzen," reagovala Krnáčová.

Nové toalety na Masarykově nádraží v Praze.
Změna po 40 letech. Cestující na Masarykově nádraží mohou využít nové toalety

"Samozřejmě, že jako primátorka podporuji rozvoj nevzhledného brownfieldu, který se promění podle návrhu jedné z největších architektek posledního desetiletí Zahy Hadid. Pokud ten projekt bude rozvíjet Prahu, pak ho budu podporovat, ať za ním stojí Penta, nebo jakýkoliv jiný developer,“ dodala Krnáčová.

Mezi Masarykovým nádražím podél ulice Na Florenci až k magistrále a i v okolí Autobusového nádraží Florenc by měl vzniknout multifunkční kancelářský a obchodní komplex včetně náměstí a parků. Jeho součástí by mělo být i přestřešení kolejiště, které propojí lokalitu u Hlavního nádraží s Florencí a Karlínem. Celý plán s názvem Central Business District Praha vznikl ve světoznámém studiu Zaha Hadid Architects.

Vizualizace: komplex nazvaný Central Business District.
Přestavbě okolí Masarykova nádraží už nestojí nic v cestě