Iniciativám se nelíbí, že Letenskými sady povede dva a půl roku provizorní silnice kvůli ražení tunelu Blanka. „Letenské sady jsou tradičním výletním místem, sloužícím kodpočinku, procházkám isportování. Plní také nezastupitelné funkce zhlediska životního prostředí celé Prahy. Je zcela nepřijatelné, aby tisíce automobilů projížděly vtěsné blízkosti dětských hřišť a bruslařských tratí. Pro park by to znamenalo katastrofu,“ řekla ředitelka Zeleného kruhu Kateřina Ptáčková.

Neziskové organizace se obávají, že kvůli ražení Blanky padne 16vzrostlých stromů. Magistrátu pak vyčítají, že při stavbě městského okruhu podle nich obešel posudek stavby na životní prostředí (EIA). Organizace také odmítly argument, že jiná řešení automobilové dopravy po dobu výstavby tunelu by byla drahá. „Ustavby srozpočtem třiceti miliard nelze akceptovat šetření na opatřeních, která mají chránit životní prostředí. Ta musí být vkaždé vyspělé zemi nedílnou součástí vlastního projektu,“ řekl Pavel Přibyl zHnutí Duha. Iniciativy proto vyzvali obyvatele Prahy, aby primátorovi Bémovi posílali dopisy, vnichž by vyjádřili svůj nesouhlas.

Podle Pavla Béma ale dopisy padnou na neúrodnou půdu, protože má stejný názor jako aktivisté a stromy se podle něj kácet nesmí. „Organizace naprosto chápu. Skácením stromů absolutně nesouhlasím. Dopisy vítám, ikdyž nepadnou na úrodnou půdu. Mě přesvědčovat nemusí,“ reagoval na prohlášení iniciativBém.

Rozhodnutí okácení má nyní na stole odbor životního prostředí Městské části Praha 7.Jasno by mělo být podle úřadu vúterý 19.února. Samotné práce proběhnout zřejmě na jaře. Již nyní je ovšem podle mluvčího Prahy 7Martina Vokuše jasné, že se předpokládaného počtu stromů nedotkne, protože silnice vpůvodních plánech byla zúžena. „Pokáceno bude šest stromů, další asi čtyři budou přesazeny,“ uvedl Deníku Vokuš. Sedmá část tím prý zareagovala na diskusi sobčany a iniciativami.

Pražská strana zelených se již dříve dala slyšet, že ani tato varianta ale není přijatelná.

Provizorní silnice má začít fungovat ještě před prázdninami. Na dva a půl roku má vést zulice Na Valech ulicí Ke Špejcharu, kolem izraelské ambasády a do Letenských sadů. Vzniknout by měla kvůli stavbě severního úseku dopravního okruhu stunelovým komplexem Blanka.