Mnohé z nich totiž vyrušily zvuky motorových pil, které vymýtily zelené stromy na společném dvoře. „Seděl jsem v pokoji u počítače a věnoval se práci. V tom mě vyrušil hluk ze dvora. Je trestuhodné, že dal vlastník vykácet tyhle zdravé stromy,“ řekl Deníku obyvatel přilehlého domu Jan Wünsch. K poražení pěti stromů ovšem majiteli nemovitosti chyběl souhlas odboru životního prostředí, a tak na místo kácení dorazil nejen zástupce radnice z odboru životního prostředí Zdeněk Beneš, ale i strážníci městské policie.

Podle Beneše totiž odbor vydal pouze stavební povolení pro rekonstrukci domu, do kterého ale nespadají žádné sadové úpravy. Černému vykácení nikdo nezabránil, a to navzdory slibu radního pro životní prostředí Petra Štěpánka, že v metropoli již skončila doba divokého mýcení stromů. „Nahrazovat by se měly pouze ty stromy, které přirozeně dožijí,“ sliboval v březnu letošního roku radní Štěpánek.

Prohnilé stromy?

Majitel domu ale tvrdí, že v žádném případě nepochybil. „Bylo mou povinností odstranit tyto stromy, byly prohnilé a staré zhruba třicet let, nemohl jsem tedy riskovat, že se někomu zřítí na hlavu,“ hájí se jednatel vlastníka Pavel Tejc. Dodal ale, že nevylučuje jednání s odborem životního prostředí o výsadbě nových stromů. To, že by dřevo stromů bylo shnilé, důrazně odmítá Wünsch. „Ty stromy byly úplně zdravé a nebyl nejmenší důvod je kácet.“

Zdeněk Beneš řekl, že až se případ projedná, bude odbor životního prostředí pravděpodobně požadovat pokutu, která se podle jeho odhadů může pohybovat mezi padesáti až sto tisíci korun. Maximální sazba pro právnickou osobu je však mnohem vyšší, úřad má právo vyměřit ji až do výše jednoho milionu korun.