Jednomyslně podpořený apel „přinesl“ na radu metropole šéf zastupitelského klubu Praha sobě a starosta sedmé městské části Jan Čižinský. Návrh podle vlastních slov nevymyslel sám, ale vyjádřil tím prý přání mnoha Pražanů.

„Můžete namítnout, že Praha nemá vytvářet zahraniční politiku naší země. Ale tohle není o zahraniční politice. Je to o více než milionu hrdých Pražanů, které zastupujeme. Mají právo chtít, aby město patřilo lidem, a ne ambasádě autoritativní země z východu, která se k nám chová nepřátelsky,“ vysvětlil motivy výzvy Čižinský.

Demonstrace před ambasádou Ruské federace v neděli 18. dubna 2021.
Díky „čučkařům“. Putin je vrah! Konec okupace pozemku, zní z Prahy kvůli Rusku

Podle něj jde o příležitost napravit chybu ze začátku 90. let, kdy se ruský zábor ponechal „bez povšimnutí“, a pozemek definovaný územním plánem jako veřejná zeleň znovu zpřístupnit lidem.

Součástí dokumentu, který hlavní město adresovalo vládě v pondělí odpoledne, jsou i další požadavky. Stát by podle metropole neměl „Ruské federaci převádět žádný nemovitý majetek z vlastnictví České republiky na území hlavního města“. Praha žádá vládu, „aby poskytla všechny dostupné informace ohledně ruských stavebních záměrů na Sibiřském náměstí“ a aby poskytla přehled všech nemovitostí v Praze, které má Rusko v zápůjčce od státu.

Méně parkovacích míst pro ambasádu

Snížit by se měl také počet parkovacích míst vyhrazených pro ruské velvyslanectví a jemu podřízené organizace na úroveň, kterou má k dispozici česká ambasáda v Moskvě. „Nadbytečná“ místa chce hlavní město přetvořit na stání pro kola nebo zóny placeného stání.

Koaliční politici dali rovněž sami sobě i všem městským úředníkům a manažerům za úkol „neposkytovat v rámci samosprávných agend součinnost při stavebních záměrech na Sibiřském náměstí a při jakýchkoli záměrech na pozemcích, které nebyly součástí Velvyslanectví Ruské federace před 21. srpnem 1968“.

Demonstrace před ambasádou Ruské federace v neděli 18. dubna 2021.
VIDEO: Chvála Rusku i varování před ním. Před ambasádou v Praze se demonstrovalo

Primátor Zdeněk Hřib poděkoval „čučkařům“, jak nazval hanlivě prezident Miloš Zeman příslušníky českých tajných služeb, za jejich odhalení role ruských rozvědčíků v explozi muničního skladu na Zlínsku v roce 2014. „Díky jejich zjištěním bude v Praze i celém Česku bezpečněji. Celý případ ukázal, že je třeba se zajímat o závažné bezpečnostní otázky česko-ruských vztahů,“ uvedl Hřib s tím, že kauza Vrbětice se ho dotýká osobně.

A to nejen proto, že měl policejní ochranu kvůli informacím o hrozbě ze strany ruského agenta. „Vrbětice jsou hned vedle mého rodného Slavičína, kam pořád jezdím za rodiči. Kvůli výbuchu se tam evakuovaly školy, průmyslový areál. Celá záležitost nám ukazuje, že nebezpečí je možná daleko blíž, než jsme si doteď mysleli,“ dodal primátor, který některé zmíněné záměry na Sibiřském náměstí označil za „děsivé“.

Náměstí Pod kaštany nese jméno Borise Němcova.
Ruskou ambasádu odteď obklopuje náměstí a promenáda se jmény kritiků Kremlu

Lídr koaličního klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN) Jiří Pospíšil chápe výzvu jako symbolické gesto reagující na akt státního terorismu. „Vztahy s putinovským Ruskem je třeba narovnat ve všech oblastech. Viděli jste hysterickou reakci Moskvy na odstranění sochy Koněva. Teď vidíte hysterickou reakci na závažná zjištění ohledně výbuchu ve Vrběticích. Měli bychom se konečně řídit heslem já pán, ty pán. Jsme svobodná a suverénní země, nikoliv blízké sousedství Ruska, za něž nás Moskva označuje a podle toho se k nám i chová – jako k bývalé kolonii,“ poznamenal Pospíšil.

Česko podle něj, stejně jako podle primátora, mohlo vyhostit více než 18 zaměstnanců ruské ambasády. „Měl být vyhoštěn i velvyslanec,“ dodal Pospíšil.
Reakci vlády na „pražskou výzvu“ zjišťujeme, stejně tak podmínky, za kterých má Rusko dotyčný pozemek k dispozici.