Součástí akce, určené také veřejnosti, bude krátké seznámení s životem netopýrů a problematikou jejich ochrany i ukázka ultrazvukového detektoru, který dokáže zvukové signály jednotlivých druhů netopýrů převést do formy slyšitelné pro člověka.

Netopýři si za své zimoviště vybrali větrací šachtu domu na Rašínově nábřeží v Praze 5. Při rekonstrukci jednoho bytu zimující netopýry objevili majitelé, kteří zavolali na pomoc záchrannou stanici.

Větší část ze 74 netopýrů mohla po převozu do stanice rovnou pokračovat v zimním spánku, dvacítce chráněných živočichů zaměstnaci stanice ošetřili drobná zranění a poskytli intenzivní péči, aby se dostali zpět do dobré kondice.

Stromovka - netopýří ráj

Jarní teploty a přibývající množství hmyzu umožňují začít s návratem živočichů zpět do volné přírody. Ve čtvrtek 4. dubna ve Stromovce ze zachráněné kolonie bude vypuštěno prvních padesát netopýrů, ostatní, kteří ještě musí zůstat v péči záchranné stanice, je budou následovat později.

"Stromovku jsme pro vypuštění nevybrali náhodně. Několik průzkumů potvrdilo, že je to pro tyto létající savce vhodná lokalita. Žije zde až devět druhů, nejčastěji se tu vyskytuje netopýr parkový a právě netopýr rezavý." uvedla mluvčí pražských lesů Petra Fišerová.

"Netopýři mají v parku dostatek potravy a možností k úkrytu – v minulosti jsme na vybraná místa ve Stromovce nainstalovali i pět speciálních dřevocementových netopýřích budek, které připomínají jejich přirozené skrýše, dutiny a štěrbiny starých stromů. Loni jsme šest netopýřích budek přidali i na nedaleký Císařský ostrov," doplnila.

Všechny druhy netopýrů patří mezi chráněné živočichy a jsou stále častějšími pacienty záchranné stanice, kterou provozuje příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy. V roce 2017 jich přijala 220, v roce 2018 její péči potřebovalo 390 jedinců. V letošním roce je to prozatím 186 netopýrů sedmi různých druhů.