Zahraniční, český, s ekologickým certifikátem, nebo v květináči? Pražané mohou vybírat svůj budoucí vánoční stromek z mnoha variant na několika desítkách míst v metropoli. Prodejce naleznou třeba na pěší zóně Anděl, na náměstí Jiřího z Poděbrad, před stanicí metra Pankrác, na Kubánském, Vítězném i Letenském náměstí. Jedno z největších prodejních míst je u hřiště TJ Praga Vysočany, kde mají v nabídce tisícovku jehličnanů původem především z Vysočiny.

Stromky pocházejí z plantáží a jsou pěstovány právě pro vánoční misi. „Nikdo proto nemusí mít špatný pocit, že se kvůli němu kácí v lese. A navíc, stromečky jsou celoročně ošetřovány a pravidelně rostlé,“ prozradil provozovatel trhu Zdeněk Čermák.

Sucho ceny nezvedlo

Nejoblíbenějším druhem je kavkazská jedle, tu si domů pořizují tři čtvrtiny domácností. Zhruba 15 procent pak volí smrk pichlavý. „Na kvalitě produkce se letos plně projevily důsledky loňského katastrofálního sucha a stále trvajícího vláhového deficitu. I přesto bude v letošním roce na předvánočním trhu dostatečná nabídka kvalitních českých stromků,“ stojí v prohlášení představenstva Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Přes zmíněné sucho zůstanou ceny stejné jako loni. Za kavkazskou jedli ve velikosti 150 až 200 centimetrů zaplatí Pražané zhruba tisícovku, stejně velký smrk pichlavý vyjde na pětistovku, smrk ztepilý na čtyři sta korun a borovice přibližně na 550.

 Kam v Praze pro vánoční stromeček. Infografika.Zdroj: DENÍK/Eva Brendlová

Po sazenicích jedlí se jen zaprášilo

Svůj domov nalezne v pražských domácnostech na čas také 300 jedlí bělokorých. Jde o půlmetrové sazenice v květináčích, které bude možné na jaře vrátit do přírody. Takzvané jedličky s budoucností letos potřetí nabídly Pražské lesy, a opět se po nich jen zaprášilo. Od 12. prosince jsou kompletně vyprodány.

„Při dodržení správného postupu pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti, by měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech,“ uvedla mluvčí lesů Petra Fišerová. Prozradila také datum jarního hromadného sázení v Kunratickém lese je jím sobota 4. dubna 2020.

Pro ekologický stromek do Vrchlabí

Populární jsou v poslední době také stromky s certifikátem FSC. Ty nepocházejí z plantáží, ale přímo z lesů, jejichž majitelé se hlásí k ekologickým zásadám. Nejsou řezány hromadně kvůli prodeji, ale jde o dřeviny, které by stejně musely pryč kvůli ozdravnému prořezávání porostu.

Pražany, kteří by takový stromek chtěli, ovšem letos čeká cesta až do Krkonoš. Prodávat se budou ve čtvrtek 19. prosince před budovou Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí.