Trhy jsou podle Chabra společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. „Z tohoto důvodu by bylo s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě velmi nevhodné konat vánoční trhy a připravovat je v rozsahu a velikosti, na které jsme zvyklí z minulých let,“ uvedl. Dodal, že magistrát zároveň nechce oslavy Vánoc úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů, protože – Chabrovými slovy – „dobrá nálada je půl zdraví“.

Demonstrace fanoušků v Praze na Staroměstském náměstí se 18. října 2020 po ukončení zvrhla v bitky s policií.
Praha žádá: Odložte demonstrace! Primátor apeluje i na organizátory trhů

Atmosféru tak na Staroměstském náměstí zajistí tradiční velký smrk a vánoční výzdoba. „Na druhou stranu se nebude jednat o výzdobu nějak nákladnou ani pompézní. Pakliže by to epidemiologická situace umožnila, jsme připraveni přidat i několik decentních malých stánků, nicméně v tuto chvíli s klasickou variantou vánočních trhů nepočítáme,“ shrnul Chabr.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) pak prostřednictvím twitterového účtu dodal, že mezi omezené akce budou patřit také živá kulturní vystoupení. „Neplánujeme ani ohňostroj, ani žádnou jeho náhradu, která by vedla k většímu shromáždění osob. Zrušili jsme také tradiční ples hlavního města. Skromnější Vánoce nutně nemusí být horší, pokud se v duchu jejich původních hodnot zaměříme na dobro svých blízkých v této těžké době,“ uvedl Hřib.

Smrk pochází z Jílového u Prahy

Firma Taiko už vybrala strom, který na Staroměstském náměstí vztyčí. Bude to smrk ztepilý vysoký 19 metrů, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy. Loňský smrk pocházel ze Semil v Libereckém kraji. Trhy se v centru metropole za normálních okolností konají od přelomu listopadu a prosince do začátku ledna. Kromě Staroměstského náměstí bývají také například na Václavském náměstí, náměstí Míru a dalších místech hlavního města.

Taiko organizuje adventní akce právě na „Staromáku“, „Václaváku“ a na náměstí Republiky. Kvůli koronavirové nákaze musela společnost zrušit trhy o Velikonocích – teď došlo i na další křesťansky (i komerčně) významné období.

„Situace nás velmi mrzí, nicméně respektujeme rozhodnutí a nabídneme strom a jeho instalaci magistrátu hlavního města Prahy za režijní náklady. Po dohodě můžeme vymyslet skromnější výzdobu stromu a připravit ho na začátek adventu letošního roku,“ uvedl v tiskové zprávě Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko. Dodal, že – pokud se situace okolo covid-19 výrazně nezmění – bude vánoční strom na Staroměstském náměstí vztyčen podle původního plánu v noci z 23. na 24. listopadu. Ale bez tradičního slavnostního rozsvěcování…

Novoroční ohňostroj 1. ledna na pražském Vyšehradě.
Magistrátu navzdory! Novoroční ohňostroj se v metropoli nakonec uskuteční